Sözcü Plus Giriş

Emeklilik Hesaplama ve Yurtdışı Borçlanması

Emeklilik için yurtdışında geçirilen sürelerin sigortaya eklenmesi amacıyla çeşitli düzenlemelere gidilmiştir. İşte yurtdışı borçlanması ile ilgili detaylar

Güncellenme: 15:35, 07/03/2016
Emeklilik Hesaplama ve Yurtdışı Borçlanması

Kişilerin yurtdışında çalıştığı ya da ev hanımı olarak bulunduğu durumlarda dönemlerin sigortaya aktarılması için emeklilik için yurtdışı borçlanması yapılması gerekmektedir. Emekli.gen.tr sitesinde yer alan ne zaman emekli olurum yazısında da belirtildiği gibi kişilerin sigorta ve emeklilik durumlarının takip edilmesi oldukça kolay olurken, özellikle eksik primleri için kişilerin emeklilik için yurtdışı borçlanmasına gitmesi makuldür. Bu tür durumlar öncesinde kişilerin emeklilik durumuna göz atması yararlıdır. Bunun için ise ne zaman emekli olurum sorgulama sayfası kullanılmalıdır.

Resimde görülen ekran, ne zaman emekli olurum uygulaması ile sorgulama yapılmasını sağlar. Formun doldurulması ile birlikte kişilerin güncel bilgileri ekranda yayınlanırken, emeklilik için ne kadarlık bir eksiğin olduğu da görülür. Bu açıdan sizler de emeklilik takibi yapmak ve bilgileri öğrenmek için belirtilen uygulamayı kullanabilirsiniz. Sorgulama blog sitesinde yer alan emeklilik sorgulama yazısında belirtildiği gibi online olarak yapılan hesaplamalar ile birlikte kişiler kolay bir şekilde durumunu öğrenebilir. Sizler de bu konuda belirtilen adımları takip ederek işlemelerinizi tamamlayabilirsiniz. Üstelik tamamen ücretsizdir.

Yurtdışı Borçlanma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Kişilerin yurtdışı borçlanma işlemlerini yapması için dilekçe vermesi gerekmektedir. İlgili dilekçe resmi olarak “Yurtdışı Hizmet Borçlanma Talep Dilekçesi” olarak adlandırılmaktadır. Dilekçe SGK'nın remsi internet sitesinden indirilebileceği gibi aynı zamanda SGK'nın şubelerine gidildiğinde şubelerden de alınabilmektedir. Bu bakımdan kişiler kurumda form doldurmak istemediği durumlarda online olarak dilekçeyi bilgisayara indirerek doldurabilir. Böylece kuruma teslim edilmesi yeterlidir.

Borçlanma dilekçesinin kuruma ulaştırılması ile birlikte resmi olarak işlemlere başlanır ve kişilerin talebi doğrultusunda borçlanma işlemleri tamamlanır.

Yayınlanma Tarihi:19:56,