Sözcü Plus Giriş

Emeklilik Sorgulama ve Ne Zaman Emekli Olurum İşlemleri

Emeklilik sorgulama, sigorta üzerinden yapılır. Sigorta bilgilerinin bilinmesi bu nedenle zorunlu olurken, ne zaman emekli olurum uygulaması kullanılabilir.

Güncellenme: 15:45, 07/03/2016
Emeklilik Sorgulama ve Ne Zaman Emekli Olurum İşlemleri

Ne zaman emekli olurum uygulaması SGK tarafından kullanıma sunulan bir hizmettir ve uygulama kullanıma sunulduğu günden itibaren yoğun bir ilgi görmektedir. Sigorta üzerinden emeklilik durumu görüntülemek isteyen kişilerin uygulama üzerinden emeklilik sorgulama yapması yeterlidir. Emekli.gen.tr sitesinde yer alan ne zaman emekli olurum yazısında da belirtildiği gibi kişilerin sorgulama yapabildiği ekran resimdeki gibidir:

Emeklilik sorgulama yaptıktan sonra ekrandaki bilgiler incelenmelidir. İnceleme yaptıktan sonra kişilerin aklında emeklilik ile ilgili hiçbir soru işareti kalmaz. Sorgulama sonuçlarında kişilerin yaş, prim, gün ve hizmet süresi gibi emeklilik kriterlerine göre hesaplamaları yapılmaktadır. Bu açıdan hangi konuda eksiğin olduğu kolayca görülebilir ve buna göre çalışma hayatı da düzenlenebilir. Prim kriterini sağlayan kişilerin çalışmasına gerek kalmaz. Fakat yaş gibi kriterlerin sağlanması için beklenmelidir. Alınan bilgilere göre buna göre işlemler yapılabilir. Emekli.gen.tr sitesinde yer alan emeklilik hesaplama yazısında belirtildiği gibi bu tip hesaplamalara dikkat edilmelidir.

Ne zaman emekli olurum uygulaması emeklilik sorgulama işlemlerinde tercih edilebilecek tek uygulamadır. Uygulama aracılığı ile güncel emeklilik durumu görüntülenebilir. Sorgulama sonrasında yayınlanan bilgilerin incelenmesi ile emeklilik planlamaları yapılabilir. Böylece kişilerin sadece çalıştığı dönemler için değil, emeklilik dönemi için bilgi alınması, buna göre planlama yapılması sağlanmaktadır.

Sizler de emeklilik için merak ettiğiniz bilgilerde emeklilik sorgulama yapabilirsiniz. Emeklilik sorgulama konusunda tek dikkat edilmesi gereken nokta, ne zaman emekli olurum uygulama sayfasında yer alan formun doğru doldurulmasıdır. Formda sigorta bilgileri istenmektedir ve üstelik bu bilgiler oldukça detaylıdır. Bu nedenle sigorta için tüm detayların bilinmesi gerekir. Eğer kişiler istenen bilgilerde eksiği bulunuyorsa, sigorta dökümü alınabilir ve döküm aracılığı ile online uygulama kullanılabilir.

Yayınlanma Tarihi:15:20,