Sözcü Plus Giriş

GİB Haciz Sorgulama ve Borç Ödeme Detayları

Kişilerin borçları ile ilgili haciz gibi farklı durumlar hakkında bilgi almak için GİB borç sorgulama yapması gerekir.

Güncellenme: 15:52, 07/03/2016
GİB Haciz Sorgulama ve Borç Ödeme Detayları

Kişilerim özellikle vergi borçları nedeniyle haciz gelip gelmeyeceği ya da güncel borcun durumunun ne olduğu GİB borç sorgulama yapılarak öğrenilebilir. GİB borç sorgulama aracılığı ile güncel bilgi almak isteyenlerin Gib.gen.tr sitesinde yer alan borç sorgulama yazısında da belirtildiği gibi resmi uygulamadan yararlanması gerekir. Uygulama sayfası ise şöyledir:

Borç sorgulama işlemlerinde kişiler sadece kimlik bilgilerini girerek sonuca ulaşabilir. Bu açıdan kişilerin GİB borç sorgulama işlemlerinde herhangi bir zorluk yaşaması da söz konusu değildir. İhtiyaç duyulduğu anda direk sayfaya giriş yaparak belirtildiği gibi güncel borç çıkartılabilir. Kişiler yaptığı sorgulamalar sonrasında mevcut borçlarını ödeme imkanı da bulunur. Bu açıdan sorgulama ile öğrenilen bilgiler sonrasında ödeme adımlarına geçiş yapılabilir. Ödemelerde sadece kredi kartı kullanıldığından dolayı kredi kartı bilgilerinin girilmesinin ardından sistem tarafından borçlar tahsil edilir.

İlgili hizmet sadece vergi borçları için değil, tüm resmi borçlar için geçerlidir. Kişiler borç sorgulama konusunda online hizmetler arasından seçim yaptıktan sonra ekranda hizmete dair borç durumu yansıtılır. Borç ekranı yayınlandıktan sonra ise ekranda yer alan ödeme bağlantıları ile ödeme ekranlarına geçiş yapılabilir.

Gib borç ödeme konusunda gib.gen.tr sitesinde geçtiği gibi kredi kartı bilgilerinin istendiği alanlara kart üzerindeki bilgilerin doğru girilmesi gerekir. Ödeme işlemlerinde güvenlik önlemleri alındığından dolayı sorunsuz bir şekilde ödeme tamamlanabilir. Kartta yeterli bakiye olmaması halinde ise sistem tarafından hata mesajı yayınlanır. Bu tür durumda ise başka bir kart ile ödeme işlemleri tamamlanmalıdır. Aksi halde ödeme online olarak yapılamaz.

Yayınlanma Tarihi:11:34,