Sözcü Plus Giriş

GİB Sorgulama İşlemleri Ve Vergi Takvimi

GİB internet sitesi üzerinden kişilerin bilgi alması amacıyla GİB vergi takvimi de yayınlanır. GİB resmi sitesinden vergi takvimi nasıl görüntülenir?

Güncellenme: 16:11, 07/03/2016
GİB Sorgulama İşlemleri Ve Vergi Takvimi

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan web sitesinde kişilerin bilgi alabilmesi adına tüm detaylar paylaşılmıştır. Bilgi alınabilen konulardan birisi de GİB vergi takvimidir. Siteye giriş yapıldığında kişiler kolay bir şekilde ilgili bölümü seçerek inceleme yapabilir. Gib.gen.tr sitesinde yer alan GİB borç sorgulama yazısında da belirtildiği gibi sadece borç sorgulama işlemleri için değil, resmi prosedür ve takvim hakkında bilgi almak için de siteye giriş yapılabilir. Siteye giriş yapanların yapması gereken seçim resimdeki gibidir;

Vergi takvimi seçimi için resimde yer alan bölüm, sitenin alt kısımlarındadır. Bu nedenle kişilerin sitenin alt bölümüne göz atması yeterli olur. Vergi takvimine tıklandığında ise kişilerin işlem yapabileceği bir alan açılır. Gib blog sayfasında anlatıldığı gibi kişiler bu bölüm üzerinden işlem yaparak bir nevi GİB sorgulama işlemlerini vergi takvimi üzerinden gerçekleştirebilir.

Bağlantıya tıklandığında kişilerin işlem yapabileceği yeni bir ekran açılır. Resimde de görüldüğü gibi bu ekranda sorgulama yapmak isteyen kişilerin en üst bölümde yer alan ay ve yıl bölümünü kullanması gerekir. GİB vergi takvimi üzerinden hangi yıl ve ay için vergi ödemeleri takip edilmek istenirse, o dönemlerin seçilmesi gerekir. Örnek bir sorgulama ekranı ise şöyledir;

Resimde görülen örnek sorgulamada 2016 yılının Şubat ayı için vergi takvimi seçilerek inceleme yapılmıştır. Görüldüğü üzere ilgili ay içerisinde kişilerin ödemesi gereken tüm vergiler yayınlanır. Alt kısımda listelenen vergilerin incelmesi sayesinde kişilerin vergilerini hangi aylarda ödemesi gerektiği ödeme tarihlerinin sonu ve başlangıcı gibi detaylar görülebilir. Bu bakımdan vergi takibi daha kolay yapılabilir.

Yayınlanma Tarihi:11:52,