Sözcü Plus Giriş

GİB Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Trafik cezası sorgulama işlemlerini yapmak isteyen kişiler aşağıda yer alan adımları takip edebilirsiniz. GİB trafik cezası sorgulama nasıl yapılır?

Güncellenme: 10:13, 23/03/2016
GİB Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araçların trafik cezası ve motorlu taşıt sorgulama işlemleri için Gelir İdaresi Başkanlığı kullanılmalıdır. Kullanıma sunulan trafik cezası sorgulama ve motorlu taşıtlar vergisi sorgulama ekranları sayesinde kişilerin araçları ile ilgili tüm işlemleri yapması son derece kolaylaştırılmıştır.

GİB Resmi Sitesinden Trafik Cezası Sorgulamak İçin Tıklayınız

Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme

Motorlu taşıt sorgulaması ve kredi kartıyla ödeme imkanının Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından Online olarak sunulması pek çok kişinin işlemlerini internet üzerinden yapmasını sağlamıştır. İnternet üzerinden yapılan işlemlerde işlem sonucunda makbuzun alınabilmesi de bu konuda güvenli bir şekilde işlemlerin yapılmasını sağlamaktadır. Gib.gen.tr sitesindeki trafik cezası ödeme yazısında belirtildiği gibi internet üzerinden işlemlerini yapmak isteyen kişilerin yararlanması gereken ekran şöyledir;

Trafik Ceza Bilgileri

Trafikteki ceza durumunu öğrenmek isteyen kişilerin bu konuda Gelir İdaresi Başkanlığı'nın portalına giriş yaptıktan sonra ceza bölümünden yararlanması yeterlidir. Trafik ceza bilgileri bölümünde araçlar üzerinden kesilen cezalar ile ilgili detaylar ekranda yer alır. Böylece kişilerin herhangi bir cezasının olup olmadığını öğrenmesinden mevcut cezaların detayları hakkında bilgi almasına kadar işlemler son derece kolaydır. GİB blog sitesindeki trafik cezası sorgulama yazısında belirtildiği gibi kişiler işlemlerini istediği zaman öğrenebilmektedir.

Beyanlı Trafik Cezası Ödeme

Kişilerin aldıkları trafik cezaları aynı zamanda adrese beyan edilmektedir. Beyan edilen bu cezalarının ödenmesi noktasında ise online olarak Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden sunulan beyanlı trafik cezası ödeme ekranı takip edilmelidir.

Ekranda yer alan yönlendirmeler sayesinde kişiler öncelikli olarak cezaları hakkında bilgi alabilir ve ardından ödeme adımlarına geçiş yapabilir. Ödeme konusunda sadece kredi kartı kullanılması gerektiğini dolayı kredi kartı kullanabilecek kişiler beyanlı trafik cezası ödeme işlemlerini yapmalıdır. Kredi kartında yeterli bakiyenin olması halinde beyanlı trafik cezası ödeme işlemleri başarılı bir şekilde tamamlanabilir.

Yayınlanma Tarihi:10:10,