Reklamsız Sözcü

GSS Borç Sorgulama Ve Prim Borcu Sildirme

GSS borcu bulunan kişilerin en çok merak ettiği konuların başında GSS prim borcu sildirme yer alır. Durum ile ilgili detaylar haberimizde.

android-time 08:52
GSS Borç Sorgulama Ve Prim Borcu Sildirme
GSS borcu bulunan kişilerin en çok merak ettiği konuların başında GSS prim borcu sildirme yer alır. Durum ile ilgili detaylar haberimizde.

Kişilerin Genel Sağlık Sigortası'ndan yararlandığı süreler için prim borçlanmasına gidilir. Prim borçlanmasında kişilerin ödeme yapması gerekirken, ödenmeyen borçlar için toplu bir borç oluşur. Borçların silinmesi bazı kriterlere göre yapılabilir. Özellikle gelir testine girmeyen kişilerin yeniden yapılandırma hakkı bulunmadığından dolayı kişilerin GSS prim borcu sildirme için limitlerin altında geliri olması ve bu gelir durumunun test ile belirlenmesi gerekir. Bu tür durumlarda primler iptal edilerek, kişilerin ödemeleri devlet tarafından yapılır. Borç durumu hakkında esgm sitesindeki GSS borç sorgulama yazısında belirtildiği gibi online olarak işlem yapılabilir. Online işlemlerde e devlet sistemi kullanılmalıdır.

Resimde işaretli hizmete tıklandığında kişilerin tüm Genel Sağlık Sigortası durumu ekranda yer alır. Böylece yayınlanan bilgiler üzerinden güncel durum bilgisi alınarak takip işlemleri gerçekleştirilebilir. Ekranda yer alan bilgilerin incelenmesinin yanında esgm sitesindeki GSS prim borcu ödeme yazısında belirtildiği gibi kişilerin ödeme imkanı da bulunur. Ödemeler için ekranın alt kısmındaki ödeme yap bağlantıları takip edilebilir. Borçların ödenmesi ile birlikte kişilerin sigortası aktif hale gelir ve sağlık hizmetlerinden yararlanmak mümkün olur. Ödeme için seçilmesi gereken bölüm ise şöyledir;

Kişilerin GSS prim borcu sildirme noktasında SGK'ya müracaat etmesi gerekir. Müracaatta kurumdaki görevli personeller güncel mevzuatlara uygun olarak işlemlerin nasıl yapılacağını kişilere aktarır. Bu konuda sizler de yardım alarak, sigortanız üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle öğrencilik döneminde yapılan borçlanmalarda öğrencilik belgesinin ibrazı ile birlikte borçlar düşülebilir. Aynı şekilde kızların aile üzerinden sigortalı olabileceği dönemler de silinerek bu borçlanmaların iptali gerçekleştirilebilir.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 16:0907.03.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more