Sözcü Plus Giriş

GSS Borç Yapılandırma ve Prim Sorgulama İşlemleri

GSS borç yapılandırma ilgili detaylar ve prim sorgulama işlemleri ilegili merak ettikleriniz...

Güncellenme: 15:55, 07/03/2016
GSS Borç Yapılandırma ve Prim Sorgulama İşlemleri

Genel Sağlık Sigortası kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanmasını sağlarken, online olarak yapılan sorgulamalar ile birlikte kişiler güncel durumunu görebilir. Sorgulama sitesindeki GSS borç sorgulama yazısındaki belirtildiği gibi kişiler e devlet üzerinden kolay bir şekilde borçlarını öğrenebilir. Bu konuda kişilerin bilgi alması için ilk olarak üyelik girişi yapması gerekir. Üyelik girişi sonrasında ise kişilerin mutlaka ekranda yer alan hizmet seçimini yapması gerekir.

Esgm blog sitesindeki GSS prim sorgulama yazısında işlemlerin yapılması için yine aynı uygulamanın kullanılması belirtilir. Kişilerin online olarak yapabileceği işlemlerde sigorta ile ilgili tüm durumlar görüntülenebilir. Bu bakımdan kişilerin merak ettiği tüm detayları sorgulama yaparak öğrenmesi mümkündür. Sorgulama sonrasında ekranda yer alan sonuç sayfasının bir örneği şöyledir;

Sonuç sayfasının en üst bölümünde kişi ile ilgili bilgiler yer alırken, hemen alt bölümde işaretli alanda borç tutarı ve toplam borç bilgileri görülür. En alt bölümde işaretli alanda ise kişilerin hangi ay içerisinde ne kadarlık bir prim borçlanması yaptığı görülür. Bu bakımdan borçların ay ay dökümü dahi öğrenilebilir. Kişiler GSS borç yapılandırma için 30 Eylül 2015 tarihine kadar başvuru yaparak bu imkandan yararlandığından dolayı bundan sonraki süreç içerisinde herhangi bir düzenleme yapılmadığı takdirde GSS borç yapılandırma yapılamaz.

Bu nedenle kişilerin GSS borç sorgulama sonrasında öğrendiği tüm borçlarını ödemesi gerekir. Ödeme konusunda ise online olarak sorgulama sayfasında yer alan ödeme adımlarını takip etmesi gerekir. Ödeme işlemlerinde kişiler kredi kartını kullanmalıdır. Kart üzerinden alınan ücretler sayesinde kişiler borçlarını öderken, borçlara faiz eklenmesi de önlenir.

Yayınlanma Tarihi:12:42,