Sözcü Plus Giriş

GSS Prim Borcu Sorgulama Ve Borç Ödeme

Kişilerin GSS borç sorgulama işlemleri sonrasında online olarak GSS borç ödeme yapması da mümkündür. GSS borç sorgulama ve ödeme detayları haberimizde.

Güncellenme: 15:43, 07/03/2016
GSS Prim Borcu Sorgulama Ve Borç Ödeme

Genel Sağlık Sigortası kişilerin bireysel olarak yararlandığı bir sigorta olup prim ödemelerini de kişiler tarafından yapılmalıdır. Bu bakımdan sigorta dahil edilen kişilerin sigorta sorgulamalarını yaparak ödemelerini aksatmaması gerekmektedir. Ödemelerin yapılmaması halinde sigortadan yararlanmak mümkün olmadığı gibi prim borçlanması her ay içerisinde düzenli olarak yapılmaktadır. Bu nedenle herhangi bir aksaklık halinde kişilerin borcu da artmaktadır. Esgm-sgk.com sitesinde yer alan GSS prim borcu sorgulama yazısında belirtildiği gibi kişiler e devlet aracılığı ile güncel borç durumunu görebilmektedir. Borç sorgulama ekranı ve sonuçlar ise resimdeki gibidir.

Esgm blog sitesindeki GSS borç sorgulama yazısında belirtildiği gibi kişiler e devlet üzerinden yaptığı seçim ile kolay bir şekilde güncel durumunu görebilmektedir. Borç durumun görüntülenmesinin ardından kişilerin ödemelerini yine aynı ekran üzerinden yapması mümkündür. Bunun için resimde de görüldüğü gibi kredi kartı ile ödeme adımları takip edilerek istenilen tüm borçlar ödenebilir. Ödeme yapmak isteyenlerin kredi kartı kullanması zorunludur. Kredi kartı kullanılması ile birlikte tüm borç ödemeleri gerçekleştirilebileceği gibi ödemelerde ek bir işlem ücreti ödenmemektedir. Bu bakımdan sadece borç ve borçlara eklenen faiz ücretlerinin ödenmesi yeterlidir.
Borç ödeme yapmak istemeyen kişiler için herhangi bir zorlayıcı unsur bulunmazken, sigortanın pasif duruma geçmesi ve borçlara sürekli faiz eklenmesi bu konuda borcun ödenmesini gerektiren unsurlar olarak görülmektedir. Ödemelerin yapılması ya da sorgulama işlemlerinde e devlet sisteminin yanında web tahsilat servisi de kullanılabilir durumdadır. Web tahsilat servisi de yine SGK tarafından kullanıma sunulan özel bir uygulamadır. İlgili uygulama ile sadece GSS değil, SGK'da kayıtlı tüm borçlar öğrenilerek işlem yapılabilmektedir.

Yayınlanma Tarihi:11:55,