Sözcü Plus Giriş

Harper Lee kimdir? Bülbülü Öldürmek’in yazarı Harper Lee hayatını kaybetti!

Harper Lee yaşamını yitirdi. 89 yaşında vefat eden Harper Lee, 1960'da yazdığı Bülbülü Öldürmek kitabı ile Pulitzer ödülü kazanmıştı. Peki Harper Lee kimdir

Güncellenme: 08:41, 20/02/2016
Harper Lee kimdir? Bülbülü Öldürmek’in yazarı Harper Lee hayatını kaybetti!

Harper Lee, 1960’da yayınlanan Bülbülü Öldürmek kitabı ile büyük yankı uyandıran ve Pulitzer ödülü alan yazarın ölüm haberini memleketi Alabama'nın Monroeville kentinin belediye başkanı açıkladı. 89 yaşında hayatını kaybeden Harper Lee, ilk kitabından 55 yıl sonra Tespih Ağacının Gölgesinde adlı romanını yayınlamıştı. Peki Harper Lee kimdir?

HARPER LEE KİMDİR?

1926 Alabama doğumlu olan yazar Harper Lee, Huntington Koleji ve Alabama Üniversiteleri’nde okudu. Bir süre Alabama’nın Oxford kentinde eğitim gördükten sonra, Eastern Air Lines’ta işe girdi. Birkaç kısa hikâye yazan Harper Lee, 1960 yılında ünlü Bülbülü Öldürmek romanını yazdı. Harper Lee’nin tek romanı olan bu eser çok başarılı bulundu, büyük başarı kazandı ve filme çekildi. Ancak Harper Lee bir daha roman yazmadı. Fakat 3 Şubat 2015 tarihinde yaptığı açıklamayla, Go Set a Watchman (Tespih Ağacının Gölgesinde) adlı yeni romanının 14 Temmuz 2015 tarihinde yayımlanacağını duyurdu. Bülbülü Öldürmek kitabının devamı niteliğindeki roman, ilk romanın 20 yıl sonrasında yine Alabama eyaletinde geçmekteydi ve ilk eserdeki küçük çocuğu büyüdükten sonra, siyahların verdiği mücadeleye verdiği destek etrafında gelişen bir örgüye sahipti.

“Bülbülü Öldürmek” ilk yayımlandığında satış rekorları kırdı ve Harper Lee’yi kısa sürede üne kavuşturdu. 1961 Pulitzer Edebiyat Ödülü kazandı, bir yıl sonra Gregory Peck’in başrolünü oynadığı bir filmde beyazperdeye aktarıldığında da Oscar aldı. Bu romanın böylesine büyük başarı sağlamasının nedeni, olayların çocuk ruhuna ve hayal gücüne uygun bir şekilde değerlendirilmesiydi.

Truman Capote’nin çocukluk arkadaşı olan Harper Lee, Capote (2005) filminde bu rolüyle Oscar adayı olan Catherine Keener, Infamous’ta ise Oscar ödüllü Sandra Bullock tarafından canlandırıldı. (2006)

Eserleri
Bülbülü Öldürmek (roman, 1960)
Tespih Ağacının Gölgesinde (roman, 2015)