Leonardo DiCaprio’nun 22 yıllık hasreti son buldu! İşte 2016 Oscar ödülleri…

Bu yıl 88'incisi düzenlenen Oscar Ödül Törenleri'ne Leonardo DiCaprio damgasını vurdu. İşte ödül kazananların listesi...

Leonardo DiCaprio’nun 22 yıllık hasreti son buldu! İşte 2016 Oscar ödülleri…

2016 Oscar Ödül Töreni her yıl olduğu gibi yine muhteşem bir görsel şölene sahne oldu. Bu yılın en büyük sürprizi ise 22 yıl aradan sonra Leonardo DiCaprio’nun “En İyi Erkek Oyuncu” olarak Oscar ödülünü almasıydı. İlk kez 1994 yılında Oscar’a aday gösterilen ve bu tarihten itibaren 4 kez direkten dönen ünlü oyuncu, bu yıl hedefine ulaşmış oldu.

88. Akademi Ödülleri (Oscar ödülleri) ABD’nin Los Angeles kentinde Dolby Theatre sahnesinde gerçekleşen muhteşem bir törenle sahiplerini buldu.

88. Akademi Ödülleri (Oscar ödülleri) töreni birçok sürprize sahne oldu. Törene, neredeyse tamamı ‘beyaz' olan jüri komitesi ve adaylar damga vururken, ‘ırkçılık' gecede en çok konuşulan konu oldu. 12 dalda Oscar'a aday olan ‘The Revenant' (Diriliş) filmi geceden ‘En iyi yönetmen' ve ‘En iyi erkek oyuncu' da dahil 3 ödülle ayrıldı. Bugüne kadar 4 kez Oscar'a aday olup hiç ödül alamayan Leonardo DiCaprio ise The Revenant'taki performansıyla talihin zincirini kırdı ve beşinci adaylığında ilk Oscar heykelciğini aldı. DiCaprio'nun Oscar ödülü sosyal medyaya da damga vurdu. İşte en dikkat çeken ayrıntılarıyla 88. Akademi Ödülleri gecesi…

Sosyal medyada “#OscarsSoWhite” (Oscar çok beyaz) etiketiyle oldukça ‘beyaz' olduğu tartışılan Oscar ödül törenine birçok siyahi aktör ve sanatçı katılmadı.

IRKÇILIK TARTIŞMALARI GECEYE DAMGA VURDU

Irkçılık ve ayrımcılık tartışmalarına yol açan 88. Akademi Ödülleri'ni, 2005 yılından sonra ikinci defa siyahi aktör Chris Rock sundu. Rock'ın gecenin sunuculuğunu kabul etmesi birçok kişi tarafından eleştirildi.
Törenin açılışı geçmiş törenlerin aksine dans ve müzik şovuyla değil, Chris Rock'ın “Oscar beyaz, Oscar bembeyaz” sözleriyle yapıldı. Gece boyunca defalarca ırkçılığa atıfta bulunan Chris Rock, siyahların hala polisler tarafından kötü muamele gördüğüne dikkat çekti.
Rock, parodiler ve röportajlarla da ırkçılık taşlamalarına mizah katmayı ihmal etmedi.

AKADEMİ ‘BEYAZ, ERKEK VE YAŞLI'

Akademi, uzun yıllardır ırkçılık ve adil olmayan oylama sistemi yüzünden protesto ediliyor. Akademi jürisinin yüzde 94′ünün beyaz, yüzde 77′sinin erkek ve yaş ortalamasının 63 olması bu tartışmaların en önemli sebebi… Eleştiriler ve protestolar üzerine akademi komitesi, kadın ve siyahi üyelerinin sayısını artırıp, yaş ortalamasını da gençleştireceği üzerine söz verdi.
The Revenant filmiyle ‘En iyi yönetmen' ödülüne layık görülen Alejandro González Iñárritu, “Artık bu ön yargıları bırakalım. Bir insanın derisinin rengi, saçının uzun olup olmadığı basit bir detaydır” diyerek ırkçılığa göndermede bulundu.

OSCAR'A ‘LGBT' DAMGA VURDU

Oscar'a 6 dalda Carol ve 4 dalda Danish Girl (Danimarkalı kız) isimli iki eşcinsel temalı film aday olurken, Spectre filmindeki “Writing's on the Wall” parçasıyla “En iyi özgün şarkı” ödülüne layık görülen Jimmy Napes ve Sam Smith'ten vurucu bir açıklama geldi. Sam Smith, “Daha önce bir eşcinsel ödül aldı mı bilmiyorum ancak ben bu ödülümü tüm LGBT üyeleri için alıyorum ve eşcinsel olmaktan gurur duyuyorum” sözleriyle ödül töreninde come out oldu ve eşcinsel olduğunu tüm dünyaya duyurdu.

‘EN SOSYAL İÇERİKLİ OSCAR TÖRENİ'

88. Akademi Ödülleri töreni, ırkçılık, eşcinsellik, töre cinayeti, küresel ısınma, üniversitelerdeki taciz ve tecavüz olayları gibi temalarla “En sosyal içerikli Oscar töreni” olarak tarihe geçti…

VE LEONARDO DICAPRIO OSCAR'I ALIR…

Akademi jürisi üzerindeki en büyük baskı, defalarca aday olup altın heykelciği hiç alamayan Leonardo DiCaprio'ydu…

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...