Sözcü Plus Giriş

Mahkeme Dosya Sorgulama ve Dava Tarihi Öğrenme

Mahkeme ile ilgili bilgi almak isteyen kişiler, e devlet mahkeme dosya sorgulama yaparak mahkeme tarihi bilgilerini öğrenebilir.

Güncellenme: 15:44, 07/03/2016
Mahkeme Dosya Sorgulama ve Dava Tarihi Öğrenme

Kişilerin mahkeme durumunu takip edebilmesi amacıyla e devlet üzerinden mahkeme dosya sorgulama hizmeti sunulmaya başlanmıştır. Mahkeme dosya sorgulama yapılması için kişilerin sisteme giriş yapması ve üyelik girişi sonrasında mahkeme dosya sorgulama hizmetine tıklaması gerekir. Hizmete tıklanmasının ardından sistem tarafından tüm mahkeme bilgileri ekranda yer alır. Sorgulama blog sitesindeki mahkeme dosya sorgulama yazısındaki gibi kişilerin yararlanması gereken hizmet ekranı şöyledir:

Resimde görülen hizmet seçimi sonrasında ekranda kişilerin mahkeme detayları yer alır. Böylece mahkeme tarihi sorgulama gibi mahkemelere özel olarak sorgulama yapmak isteyen kişiler kolay bir şekilde online olarak bilgi alabilir. Kişilerin herhangi bir sorun yaşamaması adına e devlet üyelik girişine dikkat etmesi gerekir.

Esgm sitesindeki Yargıtay dosya sorgulama yazısındaki gibi yerel mahkemeler ile ilgili bilgi alınması için Yargıtay sitesi de kullanılabilir. İlgili sitede mahkeme bilgileri ile sorgulama gibi çeşitli seçenekler bulunur.

Kişilerin mahkeme konusunda online olarak işlem yapabilir olması, tüm mahkemelerin takip edilmesini sağlar. Bu bakımdan sizler de mahkemeye yansıyan dava ve dosyalar içsssin online olarak sunulan hizmetleri kullanabilirsiniz. Belirtilen adımların takip edilmesi halinde herhangi bir sorun yaşanmadan konuyla ilgili bilgi alınabilir. E devlet hizmetleri ücretsiz olduğundan dolayı kurumlara başvuru yapmaya gerek dahi kalmadan belirtildiği gibi takip işlemleri yapılabilir.

E devlet girişi konusunda ise kişilerin dikkat etmesi gereken nokta, daha önceden alınan üyelik bilgilerinin kullanılmasıdır. Eğer kişilerin bir üyeliği bulunmuyorsa, bu konuda online olarak üyelik seçenekleri değerlendirilmelidir. Online giriş seçeneklerinin kullanılamadığı durumlarda ise PTT'ye gidilerek ücretli olarak satılan şifre alınmalı, şifre ile sisteme giriş yapılmalıdır.

Yayınlanma Tarihi:15:49,