Mehmet Müezzinoğlu kimdir?

65. Hükümet bugün kuruluyor ve kabinin yeni isimleri ile koltuğunu koruyacaklar belli oluyor. Sağlık bakanı Mehmet Müezzinoğlu koltuğunu koruması bekleniyor. Peki Mehmet Müezzinoğlu kimdir?

Mehmet Müezzinoğlu kimdir?

AKP 2. olağanüstü kongresi ile AKP Genel Başkanı seçilen Binali Yıldırım, bugün kabine listesini cumhurbaşkanına sunacak. Bugün kurulacak 65. hükümette kabinede kimlerin olacağı, yeni isimler veya koltuğunu kimlerin koruyacağı merak ediliyor. Mehmet Müezzinoğlu’nun 65. hükümette de yer alması ve Sağlık Bakanlığı koltuğunu koruması bekleniyor. Peki Mehmet Müezzinoğlu kimdir; işte Mehmet Müezzinoğlu’nun kariyerinden ve hayatından detaylar…

MEHMET MÜEZZİNOĞLU KİMDİR?

1955 Yunanistan Gümülcüne doğumlu olan Mehmet Müezzinoğlu 1970 yılında öğrenim için İstanbul’a gelmiştir.  Bir süre İstanbul İmam Haip Lisesi’nde öğrenim gören Mehmet Müezzinoğlu Recep TAyyip Erdoğan ile sınıf arkadaşı olmuştur. Lise öğrenimini Afyon’da tamamlayan Mehmet Müezzinoğlu 1982’de İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1983 yılında Türkiye’ye iltica eden Mehmet Müezzinoğlu Yunan vatandaşlığından çıkartılında 1983-86 yılları arasında Türkiye’de vatansız statüsünde ikâmet etti. 1986’da Türkiye vatandaşı olan Mehmet Müezzinoğlu İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesinde iç hastalıkları alanında ihtisas yaptı.

Müezzinoğlu 1992 yılında Refah Partisi’nde siyaset yapmaya başladı. 2002-2007 yılları arasında Ak Parti İstanbul İl Başkanlığı yaptı.2007 seçimlerinde 23. dönem İstanbul milletvekili, 2011 seçimlerinde 24. dönem Edirne, 2015 seçimlerinde 25. dönem Bursa milletvekili seçildi.

24 Ocak 2013 günü yapılan kabine değişikliği ile Türkiye Cumhuriyeti’nin 57. Sağlık Bakanı oldu. 2014 yılında Ahmet Davutoğlu tarafından tekrar Sağlık Bakanlığı görevine atanmıştır.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...