Sözcü Plus Giriş

‘Bu bayram bir çocuk da sen giydir’ kampanyası gittikçe büyüyor

Bir eczane teknikeri olan Nuran Baştan'ın başlattığı bayramlık projesi, sosyal medyada çığ gibi büyüyor

Güncellenme: 10:39, 27/06/2016
‘Bu bayram bir çocuk da sen giydir’ kampanyası gittikçe büyüyor

İzmir’de yaşayan 26 yaşındaki Nuran Baştan, öğretmen bir arkadaşının “Çok başarılı çocuklar var. O kadar yoksullar ki imkanım olsa hepsini giydirmek isterim” demesinden sonra sosyal medyada ‘Bu bayram bir çocuk da sen giydir’ adlı grubunu kurdu. Üye sayısı kısa zamanda 9 bin 100’e ulaşan projede, 1000 çocuk bayramlık kıyafetleriyle buluştu.

izmir

Nuran Baştan, kendi geliştirdiği proje ile çocukların hayatını bayrama çeviriyor. Eczacı teknikeri olan Baştan, bir öğretmen arkadaşının sınıfındaki yoksul öğrencileri anlatması üzerine harekete geçti. Sınıftaki bir öğrenciye kıyafet aldı, yakın çevresine söz etti, eşi, annesi, akrabaları birer birer o öğrencilere kıyafet almaya başladı. Daha çok öğrencinin yararlanması için Facebook’ta ‘Bu bayram bir çocuk da sen giydir’ adlı grup kurdu. Üye sayısı bir ay içinde 9 bin 100’e ulaştı, bin çocuğa kıyafetleri okullarında teslim edildi.

TESLİM I BAĞIŞÇIYA GÖNDERİLİYOR

Sisteme göre yardım etmek isteyen kişiye ihtiyaç sahibi çocuğun adı, soyadı, cinsiyeti ve yaşı bildiriliyor. Gönüllü kişi kız ise elbise erkek ise pantolon, gömlek, ayakkabı, çorap, iç çamaşırı satın alıyor, hediye paketi Baştan’ın çalıştığı eczaneye kargoyla gönderiliyor. Baştan, okul müdürleri ve öğretmenlerle birlikte hediye paketlerini öğrenciye elden teslim edip, larını gönüllüye ulaştırıyor. Bugüne kadar İzmir dışında sadece Manisa’nın Akhisar İlçesi’ndeki bir okula yardım götürdüğünü söyleyen Baştan, Fransa, İtalya, Almanya’daki gönüllülerden hediye paketleri geldiğini söyledi. Hediye paketlerini açan çocukların yüzündeki seviçle tüm yorgunluğunun geçtiğini ifade eden Baştan, “Bunlar benim mi’ diyen, inanamayan çocuklar var. İlk kez elbisesi olan kızlar, okul koridorunda yeni ayakkabısıyla koşan oğlanlar onların mutluluğu her şeye değer. Elimize para değmiyor, kimseden de para istemiyoruz. İhtiyaç sahibi çocukları öğretmenler tespit ediyor, bana bildiriyor ben de gönüllülere söylüyorum. Bir kez kıyafet aldığımız çocuğa bir daha almıyoruz. Çünkü sayıları o kadar çok ki. Bu projeye başladığımda bu kadar destek göreceğimi hayal etmiyordum. Ayakkabının içine, oyalı mendilin arasına bayram harçlığı koyan bile var. Gönüllüler hediyesinin hangi çocuğa verildiğini de görüyor. Herkes mutlu. Ben destek olanlara, ‘içinize siniyorsa, gönlünüzden geçiyorsa, bu yardım sizi manevi anlamda mutlu edecekse destek olun’ diyorum. Ne kadar çok çocuğa ulaşırsak o kadar iyi” dedi.

DHA

Yayınlanma Tarihi:10:23,