Sözcü Plus Giriş

ÖSYM tercih robotu: Üniversite tercihleri için tercih sihirbazı (TERCİH KILAVUZU)

Öğrenciler geçtiğimiz günlerde LYS sonuçlarını öğrendi ve şimdi tercih heyecanı başladı. Üniversite tercihleri nasıl yapılacak? Üniversite tercih kılavuzu nereden indirilir? Tercih robotu ve tercih sihirbazı ayrıntıları...

null
Güncellenme: 12:56, 20/07/2016
ÖSYM tercih robotu: Üniversite tercihleri için tercih sihirbazı (TERCİH KILAVUZU)

Üniveriste tercihlerini yapacak olan öğrenciler büyük merak içinde, tercih yaparken nelere dikkat etmeli, tercih robotlarından nasıl faydalanmalı, tercih motoru ve tercih sihirbazına nasıl ulaşılır, soruları öğrenciler arasında merak uyandırıyor. ÖYSM tarafından tercih kılavuzu yayınlandı, tercih kılavuzuna aşağıdaki ÖSYM tercih kılavuzu yazısına tıklayarak ulaşabilirsiniz. YÖK tarafından da tercih robotu olarak bilinen sistemle benzer yapıda çalışan tercih sihirbazı yayınlandı, tercih sihirbazına aşağıdaki tercih sihirbazı yazısına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

ÖSYM TERCİH KILAVUZU

YÖK TERCİH SİHİRBAZI

TERCİH YAPARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

LYS sonuçları açıklandı. Sırada üniversite tercihleri var. Peki adaylar hangi kritere göre tercih yapmalı… Üsküdar Üniversitesi Eğitim Uzmanı Ahmet Alkayış, gençlerin hayatında dönüm noktalarından biri sayılan bu dönemde doğru tercihin önemine dikkat çekerek önemli tavsiyelerde bulundu. Alkayış, şunları söyledi:

“Tercih dönemi adayların tüm hayatına yön verecek bir süreç olduğu için adaylar bu dönemi çok ciddiye alarak üniversiteler, üniversitelerin akademik kadroları ve bölümleri hakkında gerekli araştırmaları mutlaka yapmalılar.

MUTLU OLACAĞINIZ BÖLÜMÜ TERCİH EDİN

Adayların ilgi alanlarını göz önünde bulundurarak kesinlikle mutlu olacakları bölümleri tercih etmeleri gerekir. İstemediği bir bölümü tercih eden kişi hayat boyu o meslekte mutsuz olacaktır.

Adayın amacı sadece üniversite kazanmak olmamalıdır. Ayrıca adayın istemediği bölümü kazanıp bir sonraki yıl üniversite sınavlarına hazırlanmasının Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) puanını yarı yarıya düşüreceği unutulmamalılar. Tercihler yapılırken bütün bunlar göz önünde bulundurulmalıdır.”

HANGİ KRİTERE GÖRE TERCİH YAPILMALI?

Tercih döneminde adayların en çok kafasını karıştıran konuların başında “Hangi kritere göre tercih yapılmalı? Şehir mi üniversite mi yoksa bölüm mü?” sorusunun geldiğini belirten Alkayış, “Elbette yaşadığın şehirde bir üniversiteyi tercih etmek önemli ama bir üniversitede uluslararası bilimsel çalışmalara imkân sağlayan Erasmus, yandal, çift anadal gibi önemli seçeneklerin bulunması aday için her zaman birer artıdır. Bütün bunlarla beraber asıl önemli olan üniversite bittikten sonraki aşamadır. Bu dönemde öncelikle dikkat edilmesi gereken bölüm olmalıdır.

Aday istediği bir bölümü hangi ilde ya da hangi üniversite bitirirse bitirsin pişman olmayacak, mutlu olacaktır. Tabi ki ivmesi yüksek olan meslekler her zaman en çok gelecek vaat edecektir. Örneğin tıp, eczacılık, mimarlık, hukuk ve psikoloji gibi.

Burada önemli olan adayın üniversite eğitimini başarıyla tamamlamasının yanı sıra kendini mesleğinin gerektirdiği alanlarda donatmasıdır. Böylece seçtiği meslek kendisine gelecek vaat edecektir.” diye konuştu.

MESLEK KONUSUNDA NET OLUNMALI

Adayın öncelikli olarak seçeceği meslek konusunda net karar vermesi gerektiğini belirten Alkayış, bunun için de araştırma yapması gerektiğine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Aday bu aşamaya kadar gelip halen karar veremediyse bir an önce netleştirmelidir yoksa kariyer aşamasını sağlıklı bir şekilde tamamlayamaz. Meslek seçiminin elbette adayın kişiliğine, yapısına yüzde yüz uygun olması söz konusu değildir ama en az %51 uygun olması gerekir.

Eğer aday tercih edeceği mesleği kafasında netleştirmişse, bu alanla ilgili gerekli araştırmalarını yapmalı, bu alanda çalışan kişilerle görüşüp mesleğin olumlu ve olumsuz yönlerini öğrenmelidir. Seçeceği meslek global olarak hangi aşamalarda bunu da araştırıp değerlendirme yapmalı.

Adayların ikamet ettikleri ilde tercih yapacağı devlet ve vakıf üniversitelerin tanıtım günlerine katılmasını ve üniversitelerle ilgili bilgiyi yerinde almalarını öneriyoruz.