Sözcü Plus Giriş

Saatler ne zaman ileri alınacak?

Bahar mevsiminin gelişi ile birlikte Türkiye, birçok dünya ülkesi gibi yaz saati uygulamasına geçecek. Peki, saatler ne zaman ileri alınacak?

Güncellenme: 13:34, 25/03/2016
Saatler ne zaman ileri alınacak?

Türkiye mart ayının son pazar günü yaz saati uygulamasına geçecek. Bu uygulamadaki amaç ise gün ışığından daha fazla yararlanmak ve enerjiden tasarruf etmek. Saatlerin ileri alınması ile birlikte memurların mesai saatlerinde de değişikliğe gidilecek.

Şimdi birçok kişi bu uygulamanın ardından “Saatler ne zaman ileri alınacak?” sorusunu cevabını merak ediyor. İşte saatlerin ileri alınacağı tarih…

27 Mart 2016 tarihinde (Cumartesi’yi Pazar’a bağlayan gece) saatler 03.00'ü gösterdiğinde 1 saat ileri alınacak.

MEMUR MESAİLERİ DE DEĞİŞİYOR

Yaz saati uygulamasıyla birlikte memurların mesai saatleri de değişecek. İstanbul Valiliği kış saati uygulamasıyla birlikte memurların mesai saatlerini 08.00-12.00 ile 12.30-16.30 olarak belirlemişti.

Yaz saati uygulamasıyla birlikte çalışma saatleri 28 Mart Pazartesi gününden itibaren yeniden 08.30-12.00 ile 13.00-17.00 arasında olacak.

YAZ SAATİ UYGULAMASI NEDİR?

Yaz saati uygulaması bir ülkede veya bölgede gün ışığından sabahları daha az öğleden sonra ise daha fazla yararlanmak üzere saatlerin değiştirilmesi işlemine verilen isimdir. Yaz saati uygulaması genellikle ilkbahar başlangıcında bir saat ileri alınarak gerçekleştirilmektedir. Sonbaharda ise kış saati uygulamasına geçilmekte ve saatler 1 saat geri alınmaktadır.

Yaz saati uygulaması ilk defa 1895 senesinde Yeni Zelandalı böcekbilimci George Vernon Hudson tarafından önerilmiştir. O tarihten sonra ise bir çok ülke yaz saati uygulamasını benimsemiş ve kullanmaya başlamıştır. Ancak yaz saati uygulaması ülkeler arasında farklılık gösterebilmektedir.

Yayınlanma Tarihi:10:58,