Sözcü Plus Giriş

Saatler ne zaman ileri alınacak? Saatler ileri mi alınıyor?

Yaz saati uygulamasına ilkbahar mevsiminin gelişi ile birlikte geçilecek. Peki, saatler ne zaman ileri alınacak?

Güncellenme: 12:13, 27/03/2016
Saatler ne zaman ileri alınacak? Saatler ileri mi alınıyor?

Her yıl ilkbahar mevsiminin gelişi ile birlikte Türkiye’de yaz saati uygulamasına geçiliyor. Yaz saati uygulamasında saatler 1 saat ileri alınıyor. Bu uygulamadaki amaç ise gün ışığından daha fazla yararlanmak. Vatandaş ise “Saatler ne zaman ileri alınacak?” diye merak ediyor. Merak edilen bu sorunun yanıtı verildi. İşte saatlerin ileri alınacağı tarih…

TARİH BELLİ OLDU

Yaz saati uygulamasının ne zaman başlayacağı belli oldu. Geçtiğimiz yıl kasımda geri alınan saatler, bu yıl mart sonunda ileri alınacak. Yeni uygulama ile birlikte memurların mesai saati de değişecek. 2016 yılında yaz saati uygulamasında saatler 26 Mart 2016 Cumartesi'yi 27 Mart Pazar'a bağlayan gece saat 03.00′da bir saat ileri alınacak.

MEMURLAR İÇİN MESAİ DEĞİŞECEK

Yaz saati uygulamasının başlaması ile birlikte 28 Mart sabahı memurların mesai saatleri de değişecek. Bu değişikle birlikte memurların mesai saati 08.30 – 17.00 şeklinde olacak.

YAZ SAATİ UYGULAMASI NEDİR?

Yaz saati uygulaması bir ülkede veya bölgede gün ışığından sabahları daha az öğleden sonra ise daha fazla yararlanmak üzere saatlerin değiştirilmesi işlemine verilen isimdir. Yaz saati uygulaması genellikle ilkbahar başlangıcında bir saat ileri alınarak gerçekleştirilmektedir. Sonbaharda ise kış saati uygulamasına geçilmekte ve saatler 1 saat geri alınmaktadır.

Yayınlanma Tarihi:16:32,