Sözcü Plus Giriş

SGK tarafından sunulan hizmetlere karşılık iş veren ya da sigortalılar borçlanmaktadır. Borç durumunu kontrol edilmesi için kişiler SGK borç sorgulama yapmalıdır. Bu konuda SGK tarafından oluşturulan web tahsilat servisi kullanılabilir. Resmi olarak kullanıma sunulduğu için kişiler resmi ve sorunsuz bir şekilde işlemlerini online olarak yapabilir. E-devlet.biz sitesinde yer alan SGK borç sorgulama yazısında da belirtildiği üzere hizmet ekranı şöyledir;

E Devletten SGK Borç Sorgulamak İçin Tıklayınız

SGK Borç Sorgulama

Esgm-sgk.com sitesinde yer alan sigorta sorgulama yazısında da belirtildiği gibi SGK borç sorgulama işlemlerinde web tahsilat servisindeki seçenekler kullanılarak sadece GSS için değil, SGK'nın tüm hizmetlerine dair bilgi alınabilir. Bu bakımdan kişilerin borç ile ilgili durumlarında direk web tahsilat servisine giriş yapması yeterlidir. İlgili hizmetler sayesinde her zaman bilgi alınması ve istendiği takdirde online olarak ödeme yapılması mümkündür. Ödeme işlemleri için ilk olarak borç sorgulama yapılmalı ve borç dökümü alındıktan sonra ekranda yer alan ödeme adımları takip edilmelidir. Ödemelerde kredi kartı bilgileri istenir ve sadece kart üzerinden ücret tahsil edilebilir.

GSS için borç sorgulama yapmak ve prim ödemeleri için de yine web tahsilat servisi kullanılmalıdır. Servis üzerinden yapılan sorgulamalar ile birlikte güncel borç durumu görülür. Aynı zamanda kişilerin sigortadan yararlanıp yararlanmadığı da aynı şekilde görülmektedir. Bu açıdan borç durumu dışında sigortanın aktif olup olmadığı ya da herhangi bir dönem içerisinde sigortadan yararlanıp yararlanılmadığı sorgulama ile öğrenilebilir. Web tahsilat servisi üzerinden yapılan tüm sorgulama işlemleri tamamen ücretsizdir. Bu açıdan kişiler istediği zaman sorgulama yaparak bilgi alabilir.