Torununu severken başına gelmeyen kalmadı

Tahir G isimli vatandaşın, bir parkta torunu ile oynarken, başına gelmeyen kalmadı. İhbar üzerine “cinsel istismar” iddiasıyla polis tarafından darp edilerek gözaltına alındı.

Torununu severken başına gelmeyen kalmadı

Olayın yanlış anlaşılmadan kaynaklandığı fark edildi ancak Tahir G hakkında “görevi yaptırmamak için polise direnme, tehdit ve hakaret” suçlarından soruşturma başlatıldı. Darp edilmesine ilişkin şikayetine ise takipsizlik kararı verildi. Olayın peşini bırakmayan Tahir G, Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu. AYM de, torununu severken karakolluk olan vatandaşı haklı buldu. ve 5 Bin lira tazminat ödenmesine hükmetti.

İlginç olay Ankara’da meydana geldi. Tahir G, 25 Ağustos 2011 tarihinde torunuyla parka gitti. Parkta torunu ile oynayan Tahir G, ihbar üzerine çocuğa cinsel istismar iddiasıyla polis tarafından darp edilerek gözaltına alındı. Yakalama tutanağına ise, Tahir G'nin kendisini karakolda yere atarak, zarar verdiği yazıldı. Hastaneye götürülen vatandaş hakkında doktorlar tarafından hazırlanan raporda da darp olduğuna yer verildi.

“CİNSEL İSTİSMAR İDDİASI YANLIŞ ANLAŞILMA”

Aynı gün polis, nöbetçi savcıyı arayarak, Tahir G'nin cinsel istismar iddiasının bir yanlış anlaşılmadan kaynaklandığını ancak polise görevini yaptırmama, tehdit ve hakaretten işlem yapıldığını, alınan raporda ise “darp izine rastlanmadığını” belirtti. Tahir G, adliyeye getirildikten sonra, savcı karşısına dahi çıkarılmadan serbest bırakıldı. Tahir G'ye, serbest bırakılmadan önce yeniden götürüldüğü hastaneden bu kez ilk raporun aksi yönünde bir rapor verilerek, “darp izi yoktur” denildi. Tahir G ise, polislerin kendisine kötü muamelede bulunduğunu öne sürerek suç duyurusunda bulundu. Polisler hakkında takipsizlik kararı verdi.

Tahir G'nin takipsizlik kararına yaptığı itiraz da reddedildi. Bu arada savcılık, Tahir G hakkında ise, polise direnme, tehdit ve hakaret suçlarından dava açtı. Yapılan yargılama sonucunda Tahir G. 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Başına gelenler nedeniyle psikolojisi bozulan Tahir G olayın peşini bırakmadı. Anayasa Mahkemesi'ne başvurarak, 100 Bin TL maddi ve manevi tazminat talebinde bulundu. AYM de, Tahir G'nin kötü muamele iddialarının yeterince araştırılmadığı ve soruşturmanın bu yönüyle eksik bırakıldığına hükmetti. Tahir G'ye 5 Bin Lira manevi tazminat ödenmesi kararlaştırıldı ve polisler hakkındaki soruşturmanın da yenilenmesine karar verildi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...