Sözcü Plus Giriş

Trafik Cezası Ödeme İşlemleri Nereden Yapılır?

Trafik cezası ödeme için kişiler kurumlara gitmek yerine online sistemleri kullanabilir. Trafik cezası ödeme için online seçeneklerde ek ücret de alınmamaktadır.

Güncellenme: 14:53, 29/08/2016
Trafik Cezası Ödeme İşlemleri Nereden Yapılır?

İnternet üzerinden yapılacak işlemlerde trafik cezası sorgulamanın yanında ilgili cezaların ödenmesi için de trafik cezası ödeme adımları takip edilebilmektedir. Bu da kişilerin her zaman online sistemleri kullanmasını ve trafik cezaları ile ilgili işlemlerini yapmasını sağlamaktadır. Oldukça kolay ve kısa süre içerisinde gerçekleştirilecek işlemler sayesinde herhangi bir sorun yaşanmadan sizler de ödemelerinizi yapabilirsiniz. GİB internet vergi dairesinde bulunan motorlu taşıtlar vergisi bölümü aracılığı ile aynı zamanda trafik cezası işlemleri de yapıldığından dolayı trafik cezası ödeme konusunda kişilerin belirtilen sayfaya giriş yapması gerekecektir. Sorgula.gen.tr sitesinde yer alan trafik ceza sorgulama yazısında belirtildiği gibi ceza sorgulama ekranı şöyledir;

GİB Resmi Sitesinden Trafik Cezası Sorgulamak İçin Tıklayınız

Trafik Cezası Sorgulama

Sorgula.gen.tr sitesinde yer alan trafik cezası ödeme yazısında belirtildiği gibi trafik cezası ödeme için kredi kartı kullanılmalıdır. GİB üzerinden yapılacak ödeme işlemlerinde kredi kartı bilgilerinin istendiği alana kişilerin kendi kart bilgilerini girmesi yeterli olacaktır. Böylece işlemlerin devamında ceza bakiyeleri direk karttan tahsil edilecektir. Bu sayede kişiler herhangi bir tebligata gerek kalmadan ve kuruma gitmeden trafik cezası ödeme yapabilir.

Kredi Kartsız Alınan Cezaların Ödemesi Yapılır Mı?

Online olarak ceza ödemek isteyen pek çok araç sahibi için kredi kartı ile ödeme alınması sorun yaratmaktadır. Fakat online ve resmi olarak yapılacak trafik cezası ödeme işlemlerinde kredi kart dışında herhangi bir ödeme yöntemi bulunmamaktadır. Bu nedenle de kişilerin kredi kartsız bir trafik cezası ödeme işlemi yapması mümkün değildir. Konuyla ilgili işlem yapamayan kişilerin alternatif ceza ödeme sistemlerini kullanması gerekecektir. Bankaların online sistemleri aracılığı ile ceza ödeme yapılabilir. Online sistemlere kişilerin üye olması gerekir.