Sözcü Plus Giriş

Trafik Cezası Sorgulama Ve Ödeme

Trafik cezası sorgulama işlemlerinde kişilerin online sistemleri kullanması ile güncel bilgileri öğrenmesi sağlandığından dolayı sizler de trafik cezası sorgulama için internetten yararlanabilirsiniz.

Güncellenme: 12:28, 20/08/2016
Trafik Cezası Sorgulama Ve Ödeme

Trafik cezası sorgulama için Emniyet Genel Müdürlüğü remsi internet sitesinden yararlanılabilir. EGM'nin dışında GİB internet vergi dairesi de kişilerin trafik cezası sorgulama yapabilmesi için hizmet sunmaktadır. Bu bakımdan iki siteden birisine giriş yapılması trafik cezası sorgulama için yeterlidir. Sorgula.gen.tr sitesinde yer alan trafik ceza sorgulama yazısında belirtildiği gibi ceza sorgulama ekranı şöyledir;

EGM Resmi Sitesinden Trafik Cezası Sorgulamak İçin Tıklayınız

Trafik Cezası Sorgulama

Trafik cezası sorgulama sırasında kişilerin araç ruhsat bilgilerini ve kimlik bilgilerini kullanması istenir. Bu nedenle trafik cezası sorgulama işlemleri öncesinde kişiler gerekli bilgileri sağlamalıdır. İşlemlerin çevrimiçi bir şekilde yapılması sayesinde her zaman trafik cezası sorgulama yapılabileceğinden dolayı, bu bilgilerin not edilmesi de kolaylık sağlayacaktır.

Gib.biz.tr sitesinde yer alan trafik cezası ödeme yazısında belirtildiği gibi trafik cezası sorgulama için iki sitede de kişilerin bir form doldurması gerekir. Formun doldurulmasının ardından kişilerin ceza bilgileri ekranda yer alacaktır. Bu sayede cezalar ile ilgili merak edilen tüm detaylar kolay bir şekilde öğrenilecektir. Kişilerin işlem yaptıktan sonra cezaların neden alındığı ve ne kadarlık cezaların alındığı görülecektir. Böylece cezalara dair herhangi bir soru işareti kalmayacaktır. Alınan cezaların tebliğ edilmemesinde dahi kişiler trafik cezası sorgulama yaparak güncel cezalarını görebilecektir. Bu açıdan düzenli olarak trafik cezası sorgulama yapılması, kişilerin her zaman cezalar hakkında bilgisi olmasını sağlayacaktır. Üstelik trafik cezalarında 15 gün içerisinde ödeme yapılması halinde indirim yapılması için de kişilerin ödemede geç kalması önlenecektir. Erken ödemede cezanın yüzde 25'lik bir kısmı silinmektedir. Bu da kişilerin daha az bir ceza ödemesini sağlayacaktır.