Sözcü Plus Giriş

Cansel Buse K.nin okulunda yeni gelişme! #canseliçinsusma

Öğretmeninin tecavüzüne uğrayan ve intihar eden Cansel, Türkiye'yi "bir kez daha" ayağa kaldırdı! Cansel için Twitter'da #canseliçinsusma hashtagi açıldı!

Güncellenme: 16:12, 22/02/2016
Cansel Buse K.nin okulunda yeni gelişme! #canseliçinsusma

Kayseri’de 18 yaşında öğretmenin tecavüzüne uğrayan ve polis olan babasının tabancasıyla başına ateş ederek intihar eden Cansel Buse K.nin acısı Türkiye’yi derinden sarstı. Toprağa verilen Cansel’in ardından Türkiye’de kadına şiddet ve tecavüz “yine” tartışılır oldu. Öte yandan söz konusu öğretmeni ise tutuklandı.

CANSEL’İ UNUTMA!

Cansel’in yaşadıkları ve acı sonu sosyal medyada da infial yarattı. Bunun bir intihar değil cinayet olduğu vurgulanan Twitter’da #canseliçinsusma hashtagi açıldı ve Cansel’in intiharı sosyal medyada en çok konuşulan konulardan biri oldu.

Foto: Sosyal medya Cansel unutulmasın istiyor.

OKUL YÖNETİMİ ÖRTBAS MI ETTİ?

Cansel’i intihara sürükleyen bu süreçte okul yönetimi de tepki çekiyor. Cansel’in arkadaşından ve ailesinden gelen açıklamalara göre Cansel, kendisine tecavüz eden matematik öğretmenini şikayet etmiş ancak okul yönetimi olayı örtbas etmeye çalışmış. İşte Cansel’in ailesinin açıklaması:

“Okul yönetimine şikayet etmiş fakat olayın üstü kapatılmak istenmiş. Olaydan bütün arkadaşlarının haberi var. Matematik öğretmeni Kayseri Kapalı Cezaevi'nde. Mahkemede suçunu itiraf etmiş. Öğretmen, okul yönetimi ve hatta Milli Eğitim Bakanlığı hakkında tazminat davası açacağız. Sorumluların ceza alması için elimizden gelen ne varsa yapacağız.”

OKUL YÖNETİMİ VE ÖĞRETMEN AÇIĞA ALINDI

İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz Çandıroğlu, olayı geçen hafta Perşembe günü sabah saatlerinde öğrendiklerini ve Savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını bildirdi. Konuyla ilgili soruşturmanın selameti açısından okul yönetimini ve olaya adı karışan Matematik Öğretmeni Bayram Ö.'nün açığa alındığını kaydeden Çandıroğlu, “Ne olduğunu biz de bilmiyoruz, adliye karar verecek. Biz soruşturmanın selameti açısından okul yönetimini ve öğretmeni açığa aldık. Müessif bir olay, hiç kimsenin istemediği, hiç kimsenin istemeyeceği bir olay. İdare olarak biz öğrendiğimiz andan itibaren ilgili tarafların tamamını İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz toparladı ve bir tutanak altına aldı. Aynı anda savcılığa suç duyurusunda da bulunduk. Neticede adliyeye, savcılığa intikal etmiş bir boyutu var bu işin. İdari olarak inceleme sürecini başlattık. Okul yönetimini de öğretmen ile birlikte açığa aldık. O öğretmen de tutuklandı.”

DAHA GEÇEN AY…

Türkiye’de kadına yönelik şiddet ve ölüm istatistikleri her geçen gün daha korkunç bir hal alıyor. Daha geçen ay Adana'da yaşayan E.F.E. de tecavüze uğradıktan sonra bunalıma girmiş ve intihar etmişti. Van’da da sadece bir kaç hafta içinde 15 kadın intihar etti.

FOTO:DHA – Açığa alınan öğretmen tutuklandı.

ÖĞRETMEN TUTUKLANDI

Öte yandan Cansel Buse K.’yı cinsel istismarla suçlanan evli matematik öğretmeni 33 yaşındaki Bayram Ö. tutuklandı. Milli Eğitim Müdürlüğü de okul yönetimini açığa aldı.

Kayseri Valiliği de olayla ilgili açıklama yaptı. Yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Kayseri İli Melikgazi ilçesindeki bir okulumuzda 12. sınıf öğrencisi Cansel B.K.’nin 17/02/2016 tarihi akşamı evinde intihar ettiği bilgisi alınmıştır. Olayla ilgili savcılığa suç duyurunda bulunulmuş ve adli soruşturma ile birlikte maarif müfettişlerince idari soruşturma başlatılmıştır. Cansel B.K.’nin intiharı ile bağlantılı olduğu düşünülen ve telefon kayıtlarının incelenmesi neticesinde bir süredir kendisi ile irtibatlı olduğu tespit edilen öğretmen B.Ö. yürütülen adli soruşturma sonucu tutuklanmıştır. Ayrıca yürütülen idari soruşturma doğrultusunda olayda ihmali olduğu düşünülen M.E.A. Lisesi Okul Müdürü E.E., Müdür Yardımcıları M.T.İ. ve A.E. ile rehber öğretmenler Z.A. ve K.C. görevden el çektirilerek açığa alınmıştır. Konu ile ilgili adli ve idari soruşturma devam etmektedir. Kamuoyuna duyurulur.”

Yayınlanma Tarihi:11:17,