Sözcü Plus Giriş

UYAP Vatandaş Girişi Ve Mahkeme Dosya Sorgulama

UYAP üzerinden işlemlerin yapılması adına kişilerin ilk olarak üyelik girişi yapması gerekir. UYAP vatandaş girişi bölümünde ise e devlet üyeliği istenir.

Güncellenme: 16:09, 07/03/2016
UYAP Vatandaş Girişi Ve Mahkeme Dosya Sorgulama

UYAP portalı vatandaşların mahkemeler ile ilgili takip yapabileceği ve adli durumlar hakkında bilgi alabileceği bir portaldır. Portal üzerinden yapılabilen pek çok işlem olduğu gibi kişiler sorgulama sitesindeki mahkeme dosya sorgulama yazısındaki gibi mahkeme durumlarını takip etmek için de ilgili portalı kullanabilir. Portala ilk girişte şöyle bir ekran açılır;

Resimde de görüldüğü gibi 3 farklı giriş seçeneği bulunan UYAP vatandaş girişi bölümünde kişiler için aynı zamanda bilgilendirmeler de yapılmaktadır. Bu bölümdeki bilgilerin incelenmesinin ardından kişiler işlemleri nasıl yapacağını daha detaylı olarak öğrenebilir. Esgm blog sitesindeki Yargıtay dosya sorgulama yazısındaki gibi mahkemeler ile ilgili bilgi almak için siz de belirtilen adımları takip edebilirsiniz. Sisteme erişim sağladıktan sonra ise açılan ekran şöyledir;

UYAP vatandaş girişi bölümünü kullanan herkes için resimdeki gibi bir giriş ekranı açılır ve bu ekran üzerinden seçimlerin yapılarak bilgi alınması gerekir. Bilgi alma noktasında kişielr için bir sınır getirilmediğinden dolayı istenilen zaman kolay bir şekilde bilgi alınarak ihtiyaçlar karşılanabilir.

İlgili ekran üzerinden en çok yapılan işlem mahkeme dosya sorgulamadır. Bunun için dosya sorgusu bölümü kullanılabilir. Bu ekranda kişilerin sorgulama yapabilmesi adına özel bir form açılır ve formun doldurulması gerekir. Formun doldurulması için kişilerin aşağıdaki resimdeki bilgilere ihtiyacı olur. Bilgi girişinin ardından sistem tarafından dosyalar aranarak dosyaların eşleşmesi halinde ekranda yayınlanır. Bu bakımdan herkes için kolay bir şekilde bilgilere ulaşılması sağlanır. Sizler de sunulan hizmetlerden yararlanmak için belirtilen adımları takip edebilir, e devlet üyeliği ile durumunuzu öğrenebilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi:08:38,