Sözcü Plus Giriş
GALERİ Dünya Tarihinde En Yüksek Fiyata Satılmış 10 Tablo 30 Ocak 2016 13:47
1
Hazırlayan: Çağrı Kaçmaz
Friedrich Schiller'in söylediği gibi: Sanat; gençliğe terbiye, yaşlılığa avuntu, yoksullara zenginlik ve zenginlere de süs vermiştir dünya tarihi boyunca. Tarihin en önemli anlarında hep öncü konumunda olmuş ve uyanışların sembolü haline gelmiş sanat dallarından birisi de kuşkusuz resimdir.
2 Ciltlerce kitapta anlatılan bilgiyi tek tabloya sığdırmayı başarmıştır çoğu zaman resim. Biz de bu tablolardan tarih boyunca en yüksek fiyata satılanları sizler için derledik:
3 121.4 Milyon Dolar (The Scream- Edward Munch )Arkadaşlarıyla Nice sahilinde bir gün yürürken doğanın çığlığını hissettiğini ve tabloya döktüğünü dile getirmiştir.
4 128.2 Milyon Dolar (Garçon à la pipe - Pablo Picasso)Türkçesi "Pipolu Çocuk" olan bu tablo Pablo Picasso'ya aittir. Kendisinin en önemli tablolarından biri olarak gösterilmektedir.
5 140.7 Milyon Dolar( Bal du moulin de la Galette - Pierre-Auguste Renoir) 1876 yılına ait bu tablo Pierre-Auguste Renoir'e aittir. Tablo Paris'in Moulin de la Galette bölgesinde 19. yüzyıla ait bir Pazar gününü resmetmektedir.
6 148.6 Milyon Dolar( Portrait of Dr. Gachet - Vincent van Gogh)Vincent Van Gogh'un 1890 yılında resmettiği bu tablo üzücü, nazik, melankoli içindeki bir adamın yaşadıklarını aktarmıştır.
7 154.9 Milyon Dolar(Portrait of Adele Bloch-Bauer I - Gustav Klimt) 1907 yılında Gustav Klimt tarafından resmedilen tablo, Yahudi bir kadını resmettiği serinin ilk tablosudur. Ellerini kavuşturarak oturan, acıya meyilli, entelektüel ve modern bir Yahudi kadınını resmetmiştir.
8 155.5 Milyon Dolar(Le Rêve - Pablo Picasso) Picasso'nun sadece bir öğlen vaktini harcayarak resmettiği bu tablo, 22 yaşındaki metresi Marie-Therese Walter'ı anlatmaktadır.
9 158.8 Milyon Dolar (Woman ||| - Willem de Kooning) 1953 yılında ana teması 'Kadın' olarak resmedilen bu tablo Williem de Kooning'in soyut dışavurumcu tarzına güzel örneklerden biridir.
10 161.7 Milyon Dolar( No. 5, 1948 - Jackson Pollock) Bir diğer soyut dışavurumcu ressamlardan biri olan Jackson Pollock iç içe geçmiş renk desenleriyle tarihin en pahalı 3. tablosunu resmetmiştir.
11 268.1 Milyon Dolar( The Card Players- Paul Cezanne) 2011 yılında bir Katar Emiri tarafından alınan tablo aslında 5 eserden oluşan serinin bir tanesidir. Bu 5 tabloda dünyanın dört bir tarafına dağılmış şekildedir.
12 300 Milyon Dolar( Nafea Faa Ipoipo - Paul Gauguin) 1892 yılında resmedilmiş bu tablo isminin açıklanmasını istemeyen bir koleksiyoner tarafından 300 milyon dolara yakın bir rakama satın alınmıştır. Fransız ressam Paul Gauguin'in Tahitili iki kızı resmettiği tablo, şu an itibariyle gelmiş geçmiş en pahalı eser konumundadır.
13