Sözcü Plus Giriş
GALERİ 60 saniyede uyutan formül! 24 Şubat 2016 03:45
1 Ne yaparsanız yapın uyku sorununuzu çözemiyor musunuz? Saatlerce kitap okudunuz, ışıkları kapattınız hatta çocukken annelerin yaptığı tüm formülleri denediniz ama uyuyamıyorsunuz!
2 Çoğu kişi çareyi kuzuları saymakta ya da uyku hapı almakta görüyor olabilir ancak bilim, sadece nefes alarak 60 saniyede uykuya dalabileceğinizi söylüyor.
3 Harvard'lı bir doktor olan Andrew Weil uzun zamandır uyku ve nefes alma teknikleri üstünde çalışıyordu.
4 Geçtiğimiz günlerde "4-7-8" ya da "Rahatlatıcı Nefes" olarak adlandırılan uyuma tekniğini sosyal medyadan paylaştı ve bu yazıyı hazırlayan kişi olarak ben dahil yüzlerce kişiyi telefon ya da bilgisayarı başında uyutmayı başardı.
5 Uyutamadıkları ise ağır şekilde sersemledi ve uzun süre esnemek durumunda kaldı.
6 Weil bu metodu şöyle açıklıyor; "Nefes almanın derin bir şekilde pskilojiniz ve vücudunuzdaki sistemlerle bağı var. Basit bir şekilde nefes almaya odaklanarak rahatlayabilir ve hızlı bir şekilde uykuya dalabilirsiniz. Saatin kaç olduğu, sabah ya da akşam olması fark etmez."
7 Yoga ve benzeri egzersizlerde de yeri olan bu nefes alma teknikleri ile rahatlama yöntemi gerçekten uykusuz gecelerinize ilaç olabilecek türden. Şimdi bu nefes alma tekniği nasıl uygulanıyor?
8 İşte sizi 60 saniyede uyutacak yöntem...
9 Dilinizi yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi üst dişlerinizin arka kısmına değecek pozisyonda tutun.
10 Ağzınızı kapatıp burnunuzdan 4'e kadar yavaş yavaş sayarak nefes alın.
11 Nefesinizi tutun ve içinizden 7 kere sayın.
12 Nefesinizi verirken 8'e kadar sayın.
13 Bu işlemi 3 defa daha yapın. Toplamda 76 saniye geçmiş olacak. Çoğu kişi genelde 60. saniyede uyumuş oluyor!
14 Bu metodu denerken kesinlikle sadece nefes almaya ve metoddaki sayım işlemlerine odaklananın. Uyuyamazsanız Dr. Weil "Bu işi bırakırım" diyerek garanti veriyor.
15 Sizler için yaptığımız denemede kesinlikçe bu yöntemin sersemletici bir etkisi olduğunu gördük. Uyku inanılmaz bir şekilde kaçınılmaz hale geliyor. Herkese şimdiden tatlı rüyalar...
16 Bu yiyeceklerden birini ya da birkaçını uykudan bir buçuk saat önce almanız gerekiyor. İşte uyku getiren yiyeceklerden bazıları…
17 Kiraz

Ceviz
18 Bitter çikolata

Beyaz ekmek
19 Hindi

Marul
20
21