Akciğer kanseri belirtileri nelerdir? Akciğer kanserinden ne zaman şüphe edilmeli?

Tüm kanser türlerinde erken teşhis önemli, peki akciğer kanserinin belirtileri neler? Akciğer kanseri olanlarda ne gibi işaretler görülür? Akciğer kanseri olma ihtimalini güçlendiren belirtiler neler? İşte akciğer kanseri hakkında merak edilenler...

Akciğer kanseri belirtileri nelerdir? Akciğer kanserinden ne zaman şüphe edilmeli?

Akciğer kanserinnin belirtileri merak konusu, peki bunlar neler? Geçmeyen öksürük ve sırt ağrısı gibi belirtiler akciğer kanseri işareti olabiliyor, ancak çoğu zaman bu belirtiler önemsenmiyor. Bu durum da erken teşhisi geciktiriyor… Türkiye’de her yıl 50 bin kişinin tanıştığı akciğer kanserinin başlıca nedeni ise sigara! Zira hastalığın yüzde 90’ı aktif ve pasif sigara içiciliğine bağlı olarak gelişiyor. Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı ve Acıbadem Maslak Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Er, hangi durumlarda akciğer kanserinden şüphelenilmesi gerektiğini anlattı; önemli uyarılarda bulundu.

SES KISIKLIĞI VE YUTMA GÜÇLÜĞÜ

Akciğer kanserinin belirtilerinden biri olan ses kısıklığı ve yutma güçlüğü de tıpkı diğer belirtiler gibi birçok nedenden kaynaklanabiliyor. Buna karşın soğuk algınlığı gibi bir durum olmaksızın gelişen ses kısıklığına doktora görünmek gerekir.

HALSİZLİK

Akciğer kanserinde çabuk yorulma, sürekli yorgunluk hissi ve halsizlik de atlkanmaması gereken, sık görülen belirtiler arasında yer alıyor. Bu şikayetler günlük hayatı olumsuz etkilemeye başladıysa ve solunum şikayetleri de eşlik ediyorsa akciğer taramazı yaptırılmalı.

GİDEREK ARTAN ÖKSÜRÜK

Öksürük akciğer kanserinin ilk belirtileri arasında yer almasına rağmen ne yazık ki hastalar tarafından çoğunlukla başka nedenlere bğalı olduğu düşünülerek yeterince önemsenmiyor. Oysa iki haftadan uzun süren ve giderek artan, nedeni saptanamayan inatçı öksürük bu tehlikeli hastalığın temel göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. Balgamda kan görülmesi veya balgam renginin koyu kahvverengi olması da akciğer kanserinde önemli belirtiler.

GÖĞÜS AĞRISI

Göğüs ağrısının akciğer kanserinin de temel belirtileri arasında yer aldığından dikkatli olmak şart. Eğer göğüs ağrınız derin nefes almakla, öksürürken hatta gülerken artıyorsa mutlaka zaman kaybetmeden hekime başvurun. Bitki çayı ya da öksürük şurubu kullanayım geçer düşüncesi zaman kaybedilmesine neden oluyor.

NEFES DARLIĞI

Nefes darlığı ve hırıltılı soluma gibi solunumsal belirtiler akciğer kanserinin tüm evrelerinde ortaya çıkabiliyor. Sinsi gelişen bu hastalıkta önemli bir gösterge olan nefes darlığı, buna karşın ne yazık ki gerektiği şekilde önemsenmiyor. Ancak hekime görünmek gerekiyor.

İŞTAHSIZLIK VE KİLO KAYBI

Özellikle aktif sigara içen kişilerde iştahsızlık baş gösterdiğinde mutlaka önemsenmeli ve bir hekime danışmaktan kaçınılmamalı. Nedeni belirlenemeyen kilo kaybı da akciğer kanserinin önemli belirtileri arasında yer aldığından ihmal edilmemeli.

Loading...