Sözcü Plus Giriş

Boynunuzun çapı kaç santimetre?

En tipik belirtisi şiddetli horlama olan “uyku apnesi”ne boyun çapı da etki ediyor

09:58 -
Boynunuzun çapı kaç santimetre?

Obezite uyku apnesine neden olan en önemli etken olsa da, başka faktörler de bu anlık solunum durmalarından sorumlu oluyor. Örneğin sigara ve alkol kullanımı, uyku eğilimini artıran bazı ilaçların kullanılması, boyun çapı ve genetik öykü gibi… Acıbadem Taksim Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Ahmet Erdem Kılavuz tüm bu faktörlerin yanı sıra aynı zamanda baş ve boyundaki yapısal problemlerin de uykuda anlık solunum durmalarına neden olabileceğine dikkat çekti…

3 TİPİK BELİRTİYE DİKKAT!

Uzman Dr. Ahmet Erdem Kılavuz “Devamlı ve uzun süredir devam eden horlama, gündüz aşırı uyku hali ve anlık uyuklamalar ile yakınları tarafından fark edilen uykuda nefes durmaları, uyku apnesinin tipik 3 belirtisini oluşturuyor” dedi. Bunların yanında, gece nefes durmaları sırasında uyanma ve çarpıntı, yorgun-dinlenmeden uyanma, sabah baş ağrıları yakınmalarına da sık rastlandığını belirten Dr. Ahmet Erdem Kılavuz, halsizlik, cinsel istek ve performansta düşme, gece sık tuvalete çıkma, depresyon ve sinirlilik halinin de uyku apnesinin diğer belirtilerini oluşturduğunun altını çizdi.

KENDİNİZİ TEST EDİN!

Dr. Ahmet Erdem Kılavuz, aşağıda yer alan etkenlerden biri bile varsa zaman kaybetmeden bir hekime başvurmanızı öneriyor…

1. Burnunuzda darlık var mı? Burnun orta duvarının çarpık olması durumunda hava akımı bozulabiliyor ve uyku apnesi gelişiyor. Burun deliklerinden birinden ya da her ikisinden nefes almakta zorluk çeken, geceleri ağzı açık uyumak zorunda kalan kişilerde uyku apnesi ve horlama şikayetleri daha çok görülüyor. Burundaki darlıklar kemik eğrilikleri ve et büyümeleri gibi problemler burun deliklerinden alınan nefes kalitesi ve miktarı karşılaştırılarak belirlenebiliyor. Veya aynaya burundan nefes verip buğulanan kısımları birbiriyle karşılaştırarak da anlayabilirsiniz.

2. Boynunuzun çapı geniş mi? Erkeklerde 43 cm'den, kadınlarda 40cm'den daha kalın boyun çevresi, uyku sırasında çökmeye ve hava yolunda baskıya sebep oluyor. Bunun sonucunda da uyku apnesi gelişiyor.

3. Küçük diliniz gereğinden uzun ve damağınız sarkık mı? Bazı kişilerde yapısal olarak küçük dil normalden daha uzun olabiliyor. Sarkık damak ve gereğinden uzun küçük dil uyku esnasında hava yolunu daraltarak horlama ve uyku apnesine yol açıyor. Ayna karşısında ağzınızı iyice açıp küçük dilinizin dilinize temas edip etmediğini, dil seviyesinden aşağı doğru uzandığını kontrol edebilirsiniz.

4. Çene kemiğiniz yüzünüze göre küçük mü? Genetik olarak bazı kişilerde alt ya da üst çene daha az gelişip daha geride olabiliyor, bu da dil kökündeki dokuların hava koridorunu kapatıp horlama ve uyku apnesine yol açabiliyor. Normalde üst ve alt çenenin bir uyum içinde kapanabilmesi gerekiyor. Yandan bakışta ise alt çene ve burun tabanı aynı hizada olmalı.

UYKU ENDOSKOPİSİ: AMELİYATTAN MAKSİMUM FAYDA

Dr. Ahmet Erdem Kılavuz ameliyat gerektiren hastalara cerrahi bir işlem yapmadan önce, hangi cerrahi yöntemin uygulanacağına karar vermek için tanı amaçlı uyku endoskopisi önerdiklerini belirterek, yöntemin avantajlarını şöyle anlattı:

HASTA İÇİN HANGİSİ UYGUN?

Ameliyathane şartlarında anestezi uzmanı tarafından verilen ilaçlar eşliğinde normal uykuya en yakın uyku simülasyonu yaratıyoruz. Bu esnada kamera vasıtasıyla tüm üst solunum yollarını inceliyoruz ve hangi seviyede ne şiddette tıkanma ve daralma varsa ona yönelik ameliyat öneriyoruz. Böylece 30’a yakın ameliyat tekniğinden hasta için hangisinin uygun olduğunu belirliyoruz.

 

Son güncelleme: android-time 10:01 14.03.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more