Bu bebek iki kez dünyaya geldi

ABD'nin Teksas eyaletinde yaşanan olay, duyanları şaşkına çeviriyor. Anne karnındaki bebeği, omuriliğinde tespit edilen tümörü almak için anne karnından çıkaran doktorlar, tedavi edip tekrar koydu. 6 haziranda da sezaryenle tekrar doğan bebek şimdi çok sağlıklı.

Bu bebek iki kez dünyaya geldi

Bu bebek iki kez doğarak tarihe geçti. Anne karnında 23 haftalık olan bebeğin omuriliğinde tümör tespit edilmesi üzerine doktorlar önce hamileliğin sonlandırmasını teklif etti. Ailenin bunu kabul etmemesi üzerine deneysel bir tedavi uygulandı ve bebek anne karnından bir süre çıkarılarak ameliyat edildi. Ameliyatın ardından tekrar anne karnına yerleştirilen bebek haziran ayında sağlıklı bir şekilde doğarak ikinci kez dünyaya gelmiş oldu.

Lewisville’de yaşayan Margaret Hawking Boemer’in hamileliğinin 16. haftasında karnındaki çocuğun omuriliğinde tümör olduğunu öğrendi. 500 gram olan bebek neredeyse kendi kilosu kadar bir tümörle yaşıyordu. Doktorların hamileliği sonlandırma önerisini kabul etmeyen aile farklı bir tedavi yöntemine ‘evet’ dedi ve bebeklerine sağlıklı bir şekilde kavuştular.

abd

Boemer CNN’e yaptığı açıklamada, “23. haftada, tümör kalbin üzerinde baskı yaratıyordu. Ya tümörün bebeğimizi ele geçirmesine izin verecektik ya da ona yaşama şansı. Karar bizim için kolay oldu: Ona bir yaşam şansı vermeyi tercih ettik” dedi.

BBC Türkçe’nin haberine göre doktorlar, bebeği anne karnından alarak, tümörü temizledikten sonra yeniden rahme yerleştirmeyi içeren bu riskli ameliyatı yapmaya karar verdi. Ameliyat sırasında Lynlee adlı bebek sadece 500 gram ağırlığındaydı. Tümörün ağırlığı da aşağı yukarı aynıydı.

Ameliyat sırasına Lynlee’nin kalbi durdu ancak bir kalp uzmanı bebeği hayatta tutmayı başardı ve böylece tümörün büyük kısmı alınabildi.

Yaklaşık 20 dakika süren bu müdahalenin tamamlanmasının ardından bebek yeniden ana rahmine yerleştirildi. Boemer, doğuma kadar geçen 12 haftayı yatakta geçirdi ve Lynlee 6 Haziran’da sezaryenle yeniden dünyaya getirildi.

Lynlee, sekiz günlükken ikinci bir ameliyat yapılarak tümörün kalan kısmı da temizlendi. Bugün, Lynlee sağlıklı bir şekilde hayatına devam ediyor.

Loading...