Sözcü Plus Giriş

Büyük memeler sağlığı olumsuz etkiliyor

Meme küçültme operasyonlarına sadece estetik kaygılarla baş vurulmuyor. Birçok sağlık sorununu da beraberinde getiren bu durum, hem psikolojik hem de fizyolojik açıdan olumsuz sonuçlara yol açıyor.

13:11 -
Büyük memeler sağlığı olumsuz etkiliyor

Büyük ve sarkık olan memelerden deri, yağ ve meme dokusunun çıkarılması ile memelerin daha dik ve sıkı hale getirilmesi amacıyla yapılan meme küçültme ameliyatı, kadınların bir anlamda hayatını kurtarıyor. Konu ile ilgili bilgiler veren Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Can İşler, büyük memelerin sağlığa olan olumsuz etkilerini anlattı.

MEME DOKUSU NEDEN BÜYÜR?

Kalıtsal özellikler, hormonal değişiklikler, fibrokistik mastopati, aşırı kilo alma, hamilelik sonrası veya emzirmeye bağlı nedenler meme dokusunu büyütebiliyor.

meme-ameliyati

BÜYÜK MEMELERİN YOL AÇTIĞI SORUNLAR NELERDİR?

Normalden büyük olan memeler kişiye, fiziksel ve psikolojik olarak büyük rahatsızlıklar verir. Memenin aşırı iri olması, omuzlarda sütyen askılarının yaptığı baskıya bağlı izlere, kronik göğüs ağrısına, baş, boyun, sırt ve bel ağrısına, kamburluk gibi duruş bozukluğuna neden olur. Kol ve el sinirlerinin omuzda sıkışmasına bağlı, ellerde uyuşma ve güç kaybı meydana gelir. İri meme dokusunun altında aşırı terleme, kötü koku, sürtünmeye bağlı pişikler, egzama veya mantar infeksiyonları, yaralar oluşur. Nefes almada güçlük çekilebilir, sınırlı fiziksel aktivite ve spor yapamamaya bağlı şişmanlığa yol açar. Aşırı iri meme, giysi seçimi konusunda zorluklar yaratır, kadında sosyal sıkıntılara sebep olur, kendisini aşırı utangaç ve çekingen hissetmesine yol açar.

Tüm bu nedenler kadının kendini beğenmemesine, psikolojik ve sosyal sorunlara neden olur. Bu yüzden meme küçültme ameliyatı, kadının dış görünümünü düzeltmek amacıyla yapılan estetik ameliyatlardan biri gibi gözükmekle birlikte, aslında fiziksel ve psikolojik açıdan birçok sağlık probleminin ortadan kalkmasını sağlar. Meme küçültmede hedef, öncelikle sağlık olmalıdır.

Son güncelleme: 13:10 28.09.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more