Reklamsız Sözcü

Diş eksikliği nelere yol açar?

Kentucky Üniversitesi'nde 144 kişi üzerinde yapılan bir çalışma, ağız hastalıklarının ilerleyen yaşlarda ciddi sağlık sorunlarına yol açtığını ortaya koydu

android-time 09:30
Diş eksikliği nelere yol açar?
Kentucky Üniversitesi'nde 144 kişi üzerinde yapılan bir çalışma, ağız hastalıklarının ilerleyen yaşlarda ciddi sağlık sorunlarına yol açtığını ortaya koydu

144 kişi üzerinde yapılan, 12 yıl boyunca devam eden araştırma Journal of the American Dental Association’da yayınlandı. Dental ve medikal kayıtlarının incelendiği çalışmadaki 75 ve 95 yaşları arasındaki kişilerde, ağzındaki diş sayısı dokuzdan az olan katılımcılarda, diğerlerine göre daha fazla bunama görüldüğü tespit edildi. Dt. Ezgi Tufan Eremre bu araştırmayı ve sonuçlarını değerlendirdi.

Araştırmada diş kaybı ve ağız hastalıklarının ilerleyen yaşlarda bunama riskini artırdığı belirtiliyor? Sizce bu doğru bir saptama mı?

Öncelikle Alzheimer hastalığında ne oluyor da unutkanliklar başlıyor, onu özetlemeye çalışayım. İnsan beyninin ürettiği Amiloid Beta Proteini olağan biçimde beyinden uzaklaştırılır, ancak Alzheimer hastalarında bu protein beyinden atılamaz. Plakalar halinde birikir. Bu plakalar da sinirler arasındaki iletişimi olumsuz etkiler. Bu plakaların oluşumunda indirekt olarak vücuttaki iltihabı olaylar da rol alır.

Bugüne dek Alzheimer hastalarının yetersiz hijyene bağlı diş problemleri olduğunu biliyorduk. Bu araştırma bizi farklı düşünmeye yöneltiyor. Araştırmada benim de katıldığım görüşler var ama ben bu konu üzerinde daha fazla araştırma yapılması gerektiğini düşünüyorum.

YAŞAM KALİTESİNİ DÜŞÜRÜYOR!

Ağzıdaki diş azalması ne gibi hastalıklara davetiye çıkartır?
Ağızdaki eksik dişler kişinin hayat kalitesini çok ciddi biçimde etkiler, yeterince çiğnenmeden yutulan besinler mide ve barsaklarda sorunlara, eksik dişler ise çiğneme kaslarının daha fazla kasılmasına, dolayısıyla baş ve boyun ağrılarına, estetik ve fonasyon (konuşma) sorunlarına ve kişinin psikolojisinin bozulmasına bile sebep olabilir.

Erken yaşta görülen beslenme bozukluğu, enfeksiyonlar veya kronik hastalıklar diş kaybına ve beyinde hasara yol açabilir mi?
Dişlerde ya da dişetlerinde sürekli iltihaplanma mevcutsa kişinin kanında da iltihap vardır. En basit açıklamayla kanın vücudun hücrelerini besleme ve onarma işinde rol aldığını düşünürsek iltihap vücudun her bir hücresine ulaşacak ve bu da organların işleyişine, fonksiyonuna zarar verecektir.

Bunama, Demans, Alzheimer gibi problemlerde diş sağlığı nasıl etkilenir? Neler yapmak gerekir?
Bunama, Demans gibi hastalıklarda kişi diş fırçalamayı, ağız bakımını ihmal ettiği için çok ciddi diş problemleriyle karşılaşabilir. Bu nedenle, hastanın 6 ayda bir dişhekimi kontrolünden geçmesi, gerekli bakımların yapılması gerekmektedir. Yakınlarının düzenli olarak dişlerini fırçalaması, sakız çiğnetilmesi ise diş problemlerinin artmasını engelleyebilir.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more