Eksik diş bunama sebebi

Araştırmalar, eksik diş ve bunama arasında bağlantı olduğunu ortaya koydu

Eksik diş bunama sebebi

Journal of the American Dental Association'da yayınlanan bir araştırma, bunama ile diş kaybı arasında bağlantı olduğu kanıtlandı. Bu araştırmayı değerlendiren Diş Hekimi Pertev Kökdemir, diş kaybının ileri yaşlarda bunama riskini artırdığını söyledi.

Kökdemir, “Biz diş hekimleri olarak bunama şikayeti olanların genel popülasyona göre daha kötü ağız hijyenine sahip olduğunu ve dişlerini kaybetme olasılıklarının daha fazla olduğunu biliyoruz” dedi.

Bunamanın beynin algılama (kognitif) fonksiyonunun kaybı ile karakterize olan bir durum olduğunu aktaran Kökdemir, “Bu durumun görüldüğü kişilerde hafıza kaybı, dikkat eksikliği ya da konuşulanı anlayamama gibi problemlere rastlanabilir. İlerlemiş durumda hasta; tarih, nerde olduğu ya da kim olduğu hakkında fikre sahip olmayabilir” diye konuştu.

Kentucky Üniversitesi’nde 144 kişi üzerinde yapılan çalışmanın 12 yıl devam ettiğini kaydeden Kökdemir, bu kişilerin dental ve medikal kayıtlar incelendiğiğini belirtti. Yapılan çalışmadaki kişilerin 75 ve 95 yaşlar arasında olduğuun vurgulayan Kökdemir, “Bu araştırmanın sonuçlarına göre, ağzındaki diş sayısı dokuzdan az olan katılımcılarda, diğerlerine göre daha fazla bunama görüldüğü tespit edildi” ifadelerini kullandı.

ENFEKSİYONLAR BEYİNDE HASARA YOL AÇABİLİR

Hastanın bunamaya bağlı ağız hijyeni yetersizliğinden dolayı diş kaybedebileceği gibi, bunama ve diş kaybına sebep olan nedenlerin ortak olabileceği de düşünüldüğünü anlatan Kökdemir, erken yaşta görülen beslenme bozukluğu, enfeksiyonlar veya kronik hastalıkların diş kaybına, beyinde hasara yol açabildiğini bildirdi. Kökdemir, yine de diş kaybı ve bunama arasında direkt bağlantının ortaya konabilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu aktardı.

BUNAMA GÖRÜLEN KİŞİLERE DİKKAT

Kökdemir, demans (bunama) görülen kişilerde, ağrı da dahil olmak üzere diş ihtiyaçlarını ifade etmenin her zaman mümkün olmayabildiğini dile getirdi. Bu kişilerde diş problemlerinin olup olmadığı düzenli ağız kontrolleri ile sağlanabileceğini dile getiren Kökdemir, yakınlarının bu konu hakkında bilinçli ve duyarlı olması gerektiğini kaydetti.

Loading...