Sözcü Plus Giriş

Erkek kısırlığının en önemli nedenlerinden biri…

Varikosel, adölesan yani ergenlik döneminde ortaya çıkabilen bir hastalık...

Güncellenme: 09:38, 26/02/2016
Erkek kısırlığının en önemli nedenlerinden biri…

Yumurtadaki kirli kanı toplayan damarların genişlemesiyle oluşan varikosel, erkek kısırlığının önemli nedenlerinden biri… Hastalığın tedavisinde altın standart ”Mikroskobik İnguinal Varikoselektomi”dir. KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Levent Gürkan, takip ve tedavi edilmediği takdirde kısırlığa neden olabilen hastalık hakkında bilgiler verdi.

Varikosel, testisten kirli kanı uzaklaştıran toplardamarların genişlemesi ve bu nedenle görevlerini yerine getirememeleri nedeniyle oluşur.

Genişlemeyle beraber kirli kan testisler içine geri akar ve testisin beslenmesini ve ısı regülasyonunu bozması yanında testislerde toksik maddelerin düzeyinde artışa neden olur. Uygun yaşam koşullarını kaybeden testiste sperm üretimi bozulur ve ilerlemiş durumlarda çoğunlukla testis hacim kaybının da eşlik ettiği kısırlık gelişir.

SİNSİCE İLERLER

Edinilmiş kısırlığın en sık nedeni olan varikosel sokakta karşılaştığınız her 100 erkekten 15'inde mevcuttur. Erişkin dönemde kısırlık nedeniyle varikosel tedavisi geçiren hastaların ancak yüzde 40'ı çocuk sahibi olabilir. Varikosel hastalığının sıklığının hem adölesan hem de erişkin yaşlarda aynı olması hastalığın daha adölesan dönemde başladığı, fakat sinsi doğası nedeniyle uzun süre fark edilmeyerek gizli kaldığını düşündürmektedir. Hastalık bu nedenle çoğunlukla erişkinlikte ağrı veya kısırlık gibi bir bulgu verdiğinde ya da tesadüfen tanısı konularak tedavi edilebilir. Bu hastalık adölesan dönemde tanınıp tedavi edildiğinde ise testislerde oluşan hasara bağlı hacim kaybı yüzde 80 gibi, erişkinlikte sağlanabilenden çok daha yüksek bir oranda iyileşmektedir.

TEŞHİSİ KOLAY MI?

Ergenlikte varikoselin tanısı erişkinde olduğu gibi fizik muayeneye dayanır. Fizik muayene sırasında testislerin bulunduğu torbanın içinde ele solucan gibi gelen damarsal yapılar varikosel için karakteristik ve tanı koydurucudur. Şüpheli muayene bulgularıyla karşılaşıldığında kan akımının net olarak ölçülmesine yönelik özel bir görüntüleme yöntemi olan Doppler ultrason hekime doğru teşhise yönelik çok yardımcı olmaktadır.

TEDAVİ YOLLARI NELERDİR?

Ergenlik döneminde tespit edilmiş her varikosel mutlak yakın takip gerektirir. Bu hastaların bir kısmında teşhis anında veya takipler sırasında testis hacim kaybı veya Doppler ultrason ile içinde kanın geri akımının gösterilebildiği çok geniş toplardamarlar tespit edilecektir. İşte bu grup adölesanda cerrahi gerekir ve bu hastalar aynı zamanda tedaviden en fazla faydayı görürler. Elimizdeki tek uzun süreli bilimsel araştırma adölesan dönemde varikoselleri cerrahi olarak düzeltilen gençlerin erişkin dönemde çocuk sahibi olmada bir zorlukla karşılaşmadıklarına işaret etmektedir. Adölesan dönemde uygun teşhis, takip ve tedavisi yapılmış varikosel hastalığında ileri yaşta gelişebilecek kısırlığı engellemek mümkün.

Varikoselin günümüzdeki tedavisinde altın standart ”Mikroskobik İnguinal Varikoselektomi” yöntemidir. Bu yöntemde kasıktan yapılan yaklaşık 3 cm’lik cilt kesisinden testise giden damar paketi bulunur ve mikroskop altında atardamarlar ve lenfatik damarlar korunarak sorunlu toplardamarlar bağlanıp kesilir. Mikroskop altında yapıldığından anestezi gerektiren bu girişim yaklaşık olarak 40 dakika sürmekte ve hasta aynı gün taburcu edilmektedir.

Bu cerrahi girişimle varikoselin testis üzerine olan yıkıcı etkisinin durdurulması yanında hastaların yüzde 75-80 gibi yüksek bir oranında yumurtalıklarda hasara bağlı olarak gelişen hacim kaybı da iyileşmektedir.