Erken yaşta yaşanan cinsellik olumsuz etkiliyor

Türkiye AKP'nin 'cinsel istismar' ile ilgili önergesi ile çalkalanıyor. Vatandaşların çokça tepki gösterdiği önerge, 'çocuk gelinler'in meşrulaştırılması ve taciz ve tecavüz suçlularının devlet tarafından 'affedilmesi'ne yönelik olması bakımından oldukça eleştirildi. Bu önergenin komisyona geri çekilmesi durumu tartışıla dursun, çocuk yaşta yaşanan cinsel deneyimin onları nasıl etkilediği sorusu tartışmanın ana konusu olarak karşımıza çıkıyor. Peki erken yaşta yaşanan cinsellik hayatı nasıl etkiliyor?

Erken yaşta yaşanan cinsellik olumsuz etkiliyor

Erken yaşta evlendirilen çocuklar nasıl mağdur oluyor? Türkiye’de cinsel istismarın önünü açtığı iddia edilen önerge tartışılırken, konunun çocuk psikolojisi açısından önemini uzmanlar araştırdı. Amerika’da yapılan bir araştırmada ortaya konan sonuçlar, erken yaşta yaşanan cinsel ilişkinin olumsuz etkilerini ortaya seriyor.

Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, ilk cinsel ilişki deneyiminin genç insanlar için potansiyel risklerini analiz eden araştırmalar hakkında şu bilgileri verdi:

MADDE KULLANIMINA MEYİLLİLER

uyusturucu

“Her ne kadar yetişkin cinselliği üzerine yapılmış araştırmalar seksin stresten kurtulma, sağlıklı bir vücuda sahip olma ve düşük ölümlülük oranlarını da içine alan bir dizi fizyolojik ve psikolojik faydası olduğunu ortaya koymuş olsa da, bu araştırmaların sonuçlarının ergenler için de geçerli olabileceğini söylemek mümkün değil.

Araştırmalar tutarlı bir şekilde 15 yaşından önce cinsel deneyim yaşayanların, cinsel hayata normal zamanda ya da geç giriş yapanlara göre gebe kalmayı önleyici yöntemleri kullanmaya daha az meyilli olduklarını gösteriyor. Yine bu gruptaki gençler arasında madde kullanımı ve bazı duygusal problemlerin görülme sıklığı diğer gruptakilere göre daha fazla.
Cinsiyet farklılıklarına gelince, ilk cinsel deneyimini erken yaşta yaşayan erkekler, geç yaşta yaşayanlara göre, agresif olmaya ve anti-sosyal davranışlar sergilemeye daha meyiller.

Cinselliğe erken giriş yapan kız çocukları ise, geç giriş yapanlara göre, depresyon yaşamaya daha meyilliler fakat gruplar arasındaki bu fark zamanla azalıyor.

ergen

KENDİLERİNİ DAHA DEĞERSİZ HİSSEDİYORLAR

Denver Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, cinselliğe erken yaşta başlayanlar arasında depresyon, kendi içine kapanma ve kendini yalnız hissetme gibi içselleştirme belirtileriyle, agresiflik ve anti-sosyal davranışlar gibi dışsallaştırma belirtileri ayrıca madde kullanımı ve kendini değersiz hissetme riskleri daha yüksek.

GENÇLER BİLGİLENDİRİLMELİ

Özet olarak araştırma sonuçlarına göre ilk cinsel deneyimlerini belli bir yaşa kadar erteleyen gençler sosyal beceriler açısından daha donanımlılar ve doğum kontrolü ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara önlem alma konusunda da daha bilinçli kararlar vermeye meyilliler. Cinsel eğitim programları burada bahsi geçen araştırmalar gibi benzer araştırmaların sonuçlarını gençlerle tartışarak daha faydalı hale getirilebilir ve gençlere cinselliğe ne zaman adım atacakları konusunda kendi kararlarını almada fayda sağlayabilir. Gençlere cinsellik hakkında doğru bilgi verilmesi, riskleri ve sağlıklı yöntemleri hakkında düzenli eğitim imkanı sunulması gerekiyor.”

 

Loading...