Gebeliğin 10 temel belirtisi

Prof. Dr. Bülent Tıraş, hamilelikte erken dönemden itibaren görülen temel belirtileri sıraladı. Bu belirtiler varsa mutlaka test yaptırın.

Gebeliğin 10 temel belirtisi

Mide yanması, sık idrara çıkma ve yorgunluk… Bu belirtiler bazı durumlarda hamileliğin habercisi olabiliyor. Konu ile ilgili bilgiler veren Prof. Dr. Bülent Tıraş, hamilelik döneminde birçok kadında gözlenen belirtileri sıraladı. Ancak unutmamak gerekiyor ki, nadiren de olsa bu belirtilerin nedeni gebelik olmayabiliyor.

İŞTE HAMİLELİĞİN 10 TEMEL BELİRTİSİ

Adet gecikmesi

“Gebelik belirtilerini detayları ile şöyle sıralayabiliriz; adet gecikmesi anne adaylarının adet dönemi geciktiğinde ilk akla gelen gebeliğin en önemli habercisidir. Ancak her adet gecikmesi de bize gebe” olduğumuzu göstermez. Gebeler doğum kontrol ilacı kullanıyorlarsa bir telaşa kapılırlar. Fakat telaş edecek bir durum yoktur. Araştırmalara göre gebelik ihtimali olan anne adayları ilacı bırakmadan test yaptırarak emin olabilir ve doğum kontrol hapını bırakabilir.”

İLGİLİ HABERHamileyken hamile kaldıHamileyken hamile kaldı

Hamilelik Hissi

“Bazı kadınlar hamile olduğunu erken dönemde hissettiğini ifade eder. Bu hisler duygu değişimi, yorgunluk, dalgınlık, kasık ağrısı gibi normal hayatımızın dışındaki farklılıklar Anne adayına gebe olduğunu hissettirir.”

Yorgunluk

“Bu dönemde Anne adayı kendini yorgun ve bitkin hissederler. Yorgunluk kişinin uykuya düşkünlüğünü artırır ve aktif olmasını engelleyebilir. Ancak korkulacak bir durum değildir tam tersi dinlenerek istirahatın tadını çıkarmanızı öneririz.”

İLGİLİ HABERHamilelik diyabeti ile ilgili doğru bilinen 10 yanlışHamilelik diyabeti ile ilgili doğru bilinen 10 yanlış

Sık İdrara Çıkma

“Hamilelik nedeniyle büyümeye başlayan rahmin idrar torbasına yaptığı baskı sonucunda daha sık idrara çıkma ihtiyacı doğmaktadır. Anne adayı ve etrafındaki yakınları bu durumu fark ederler. Gebelik döneminde anne adayı fazla sıvı tükettiği için idrara çıkma artması normaldir.”

Bulantı

“Bulantı ve kusma bu dönemde bazı adaylarda görülmektedir. Sabahları daha çok hissedilen bulantı gebe kişiye oldukça rahatsızlık verir. Aslında hamile olan kişinin gün içinde sık sık ve azar azar bulantıyı bastıracak gıdalar tüketerek bu duruma engel olabiliriz. Gebelik herkeste aynı belirtileri göstermez. Bulantı ve kusma belirtisi de herkeste aynı olmaz. Vücut gebeliğe alıştıktan sonra bu süreç devam etmeyecektir.”

Göğüs Hassasiyeti

“Göğüsler gebelik döneminde farklılıklar gösterdiği için erken gebelik belirtilerinin başında gelir. Çünkü bu dönemde gebe kadının göğüslerinde şişme (büyüme), hassasiyet ve egzersiz sırasında, giyinme ve duş alırken rahatsızlık verir.”

İLGİLİ HABERMeme ağrısı meme kanseri belirtisi mi?Meme ağrısı meme kanseri belirtisi mi?

Baş Dönmesi

“Ani ayağa kalkma, merdiven çıkarken ve fazla ayakta kalan gebelerde baş dönmesi olabilir. Hamilelik döneminde kan basıncının normal hayatımızdan daha düşük olması nedeniyle baş dönmesi olabilir. Düzgün beslenme, sıvı alma ve dinlenme ile düzelebilecek bir durumdur.”

Aşerme-Tiksinti

Gebelik döneminde kadınların yiyeceklere karşı çok fazla arzulaması veya tiksinti duyması ilk üç ayda görülmektedir.”

Mide Yanması-Kabızlık

Bu dönemde gebenin hormonlarındaki değişiklikler nedeniyle sindirim sistemimizde değişir. Buda mide yanması ve kabızlık gibi rahatsızlıklar olabilir. Ancak tedavisi bulunmaktadır. Hekimimizin önereceği mide yanmasını önleyici antiasit içeren tabletler ile bu dönemi rahatlatabiliriz. Aynı zamanda lifli besinler tüketerek kabızlığı da önleyebiliriz.

İLGİLİ HABERHamilelerde ruh haliHamilelerde ruh hali

Yüksek Vücut Isısı

Gebelikte gebelik hormonları nedeniyle vücut ısısında yükselme olur. Bu durum gebeliğin işaretidir. Normal insanların vücut sıcaklığı ile gebe olan insanların vücut sıcaklığı farklılık gösterir. Anne adaylarının vücut sıcaklığı 37 derecenin üstünde olabilir. Bu durum korkulacak bir şey değildir. Ancak anne adayı yine de temkinli davranmalıdır. Çok kalabalık ortamlardan uzak durarak muhtemel olabilecek hastalıklardan kendini korumuş olur.

Loading...