Sözcü Plus Giriş

Grip aşısı faydalı mı? İşte gripten korunmanın 10 yolu

Grip mevsimi geldi çattı. Peki her yıl yaptırılması gerektiği söylenilen grip aşıları gerçekten faydalı mı? İç hastalıkları uzmanı Dr. Başak Oğuz, grip aşısı yaptırmakta kararsız olanlar için önemli bilgiler verdi. Oğuz ayrıca antibiyotik kullanmadan bir çok üst solunum yolu hastalığını yenebileceğimizin altını çizerken, gripten korunmanın 10 altın kuralını sıraladı. 

08:08 -
Grip aşısı faydalı mı? İşte gripten korunmanın 10 yolu

Havaların soğumasıyla birlikte artan üst solunum yolu enfeksiyonları ile ilgili şikayetler, akla grip aşısını getiriyor. Grip aşısı faydalı mı, kimler grip aşısını mutlaka yaptırmalı, kimler kesinlikle yaptırmamalı? Grip için en önemli şeyin önceden önlem alınması olduğunu söyleyen Şişli Florence Nightingale Hastanesinden, İç hastalıkları uzmanı Dr. Başak Oğuz, bağışıklık sistemini güçlendiren 10 kuralı sıraladı.

EYLÜL VE NİSAN AYLARI ARASI EN RİSKLİ DÖNEM

Gripin diğer üst solunum yolu enfeksiyonlarından farkı ateşin (39 °C ve üzerinde olabilen) ve yaygın eklem kas ağrılarının daha belirgin olmasıdır. Hastalığın görülme sıklığı eylül-ekim ayları arasında artıp nisan ayı sonlarına doğru gerilemeye başlar. Hastalığın bulaşması ‘damlacık yolu' iledir. Hasta kişilerin öksürük sırasında havaya yaydığı virüs içeren damlacıkların bir başkası tarafından solunum yolu ile alınması nedeni ile olur.

Hastalık geliştikten sonra kesin tedavisi yoktur, ancak hastaların şikayetlerinin azaltılması ve yaşam kalitelerinin artırılması için bazı tedaviler uygulanabilir. Önemli olan ise hastalığın etkilerinin gelişmesini önleyebilmek ve zamanında fark edip müdahale edebilmektir.

HEMEN ANTİBİYOTİK KULLANMAYIN!

Hastalığın gerekli ölçüde takip ve tedavi edilmesi önemlidir ama sık yapılan bir hata ise kişilerin gereklilik olmadan antibiyotik kullanmalarıdır. Burada akılda tutulması gereken birçok üst solunum yolu enfeksiyonunun etken bakteriler olsa bile antibiyotik tedavisine ihtiyaç duymadan bağışıklık sistemimiz tarafından yenilebileceğidir.

HASTA OLMAMAK İÇİN NE YAPMALIYIZ?

1-Öncelikle sağlıklı ve dengeli beslenmeyi hayatınızın ana merkezine alın.

2- Fiziksel egzersiz, düzenli uykuyu asla ihmal etmeyin.

3- Hijyen koşulların özen gösterin, sık sık el yıkama alışkanlığı kazanın.

4-Grip aşısı yaptıralım mı? Her yıl dünya sağlık örgütünce belirlenen yeni virüs çeşitlerini kapsayacak şekilce grip aşısı geliştirilir. Bu aşının uygulanmasını takiben 1-2 hafta içerisinde kişilerde bağışıklık gelişir. Bu süre içinde hastalığa yakalanma riski devam etmektedir. Aşı en kapsamlı şekilde geliştirilmeye çalışılsa da yine de hastalığa yakalanılabilir ancak bu halde hastalık daha hafif seyreder. Dileyen herkes aşı yaptırabilir ancak özellikle aşı yaptırması önerilenler astım, KOAH , bronşektazi gibi solunum yolu hastalığı olanlar, kalp yetersizliği, böbrek yetersizliği, diyabet gibi kronik hastalığı olanlar, bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler, kanser hastaları, steroid (kortizon içerikli) tedavi alanlar, sağlık çalışanları ve yaşlılardır. Dikkat edilmesi gereken, yumurta alerjisi olanlara bu aşının uygulanamayacağıdır. Aşı her yıl tekrarlanmalıdır.

5-C Vitamini içeren besinleri tüketin: Özellikle portakal, mandalina, limon, domates, yeşil biber gibi C vitaminince zengin taze sebze ve meyveleri sıkça tüketin.

6-Bitki çayları ile korunun: Ihlamur, zencefil, ekinezya gibi doğal bitki çaylarının tüketilmesi koruyucu ve güçlendirici olabilmektedir.

7-Mücadeleye açık hava yürüyüşleri ile başlayın: Düzenli hareket ve fiziksel egzersiz yapan kişilerde tüm hastalıklara yakalanma oranı azalacağı gibi bu hastalıklarla mücadele güçleri de artacaktır; Açıkhava yürüyüşleri, koşu, yüzme gibi egzersizler tercih edilmelidir ancak önemli olan bu çalışmaları düzenli yapabilmemiz ve devam ettirmemizdir.

8-Sigaraya HAYIR: Sigaradan uzak durmak kendimiz için atacağımız en önemli adımlardandır. Önlem alabilmek adına hijyen koşullarımıza da dikkat etmeliyiz.

9-Kalabalıktan uzak durun: Salgın döneminde kalabalık ortamlardan olabildiğince uzak durmaya çalışmak veya o ortamda kaldığımız süreyi en aza indirmek, mecbur kalmadıkça tokalaşmamak veya tokalaşma ve temas sonrasında hemen ellerimiz yıkamak bu önlemlerdendir.

10-Ateşli çocuğu okula göndermeyin: Ailelerin de ateşli çocuklarını iyileşene kadar okula göndermemeleri salgınların önlenmesi için önerilmektedir. Doğru zamanda yapılması planlanan aşı da alınabilecek önlemlerin başında gelmektedir.

Son güncelleme: 13:01 28.09.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more