`Hayatı sadeleştirmediğimiz sürece dikkat dağınıklığına mahkumuz`

`Hayatı sadeleştirmediğimiz sürece dikkat dağınıklığına mahkumuz`

`Hayatı sadeleştirmediğimiz sürece dikkat dağınıklığına mahkumuz`

İZMİR, (DHA) – NÖROLOJİ uzmanı Dr. Nevin Karapınar, her meslekten, her yaştan insanın çeşit çeşit uyaranların, uyarıcıların ablukası altında yoğun dikkat dağınıklığı yaşadığını ve "kayıt yapamadığını" söyledi. Bu durumlarını "unutkanlık" olarak değerlendirdiğini belirten Uzm. Dr. Karapınar, "Bir şeyi unutmamanız için dikkatinizi vermeniz gerek. Odaklanma yok, sonra da herkes `ben Alzheimer oldum` diyor. Toplumda ciddi bir Alzheimer fobisi var. Hayatımızı sadeleştirmezsek bundan kurtulamayız" dedi.
İzmir Kent Hastanesi Nöroloji uzmanı Dr. Nevin Karapınar, gün geçtikçe unutkanlıktan şikayet edenlerin sayısının arttığını söyledi. Yakın çevresinde nöroloji uzmanı olduğunu öğrenen, mahalle bakkalından manavına, gittiği kuaföre, spor hocasına kadar pek çok meslekten kişinin "Ben Alzheimer mı oldum" korkusu yaşadığını belirten Uzm. Dr. Karapınar şunları söyledi:
"Şu anda insanları çok uyaran var. Hayatı sakinleştirmek lazım ama bunu benim de ideal yaptığım anlamında söylemiyorum. Bir yandan mail`lerimi açıyorum, telefon geliyor cevaplıyorum, bir yandan kitap okumaya çalışıyorum. Kendimize yardımcı olması için yaptığımız pek çok şeyin kölesi oluyoruz. Telefon hani başta iyi gibi geliyor ama 5 dakika onsuz kalmaya dayanamıyoruz. Facebook örneğin. Sonradan hepsi yük oluyor. Bakmıyorum, arkadaşım güceniyor. Herkes doğum günü kutluyor, siz kutlamamış oluyorsunuz. Bir başkası whatsapp. Bunların hepsi girip çıkıyor hayatımıza. Bizden ne, ne kadar götürüyor, soru işareti. Bir gruba giriyorsun, mail geliyor, dikkatin dağılıyor. Bir şeyi unutmamanız için dikkatinizi vermeniz lazım. Dikkat etmediğimiz şeyi unuturuz. Bir şeyi kaydetmek için dikkatimizin dağınık olmaması gerekiyor. Hem bizim hem çocuklar için. Hayatımızı sadeleştirmediğimiz sürece bu dağınıklıkta hepimiz Alzheimer fobisiyle yaşamaya mahkumuz."
HER UNUTKANLIK ALZHEİMER DEMEK DEĞİL
Nörolog Karapınar, unutkanlığın günlük işlevselliği aksatmaya başladığında sorun olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:
DHA

Loading...