Sözcü Plus Giriş

İstanbul’da aile hekimine bıçaklı saldırı

Sultanbeyli'de bulunan Süleyman Taşpınar Aile Sağlığı Merkezi'nde bıçaklı saldırgan paniği yaşadı. İşe giriş raporu almak için merkeze giden bir kişi, kendisine, rapor almak için gerekli prosedürü anlatan doktoru tartakladı ve bıçaklamaya kalkıştı. Saldırganın, doktoru tartaklamadan önceki söylediği şey ise şaşırttı.

Güncellenme: 15:24, 27/09/2016
İstanbul’da aile hekimine bıçaklı saldırı

Sağlık çalışanlarına yapılan saldırılara bir yenisi daha eklendi. İstanbul’da bulunan Süleyman Taşpınar Aile Sağlığı Merkezi’ne giden bir vatandaş, işe giriş raporu istedi. Raporu veremeyeceğini belirten doktora psikolojik sorunları olduğunu söyleyerek ilginç bir gerekçe sunan kişi, istediğini alamayınca doktoru tartaklamaya başladı.

Aile Hekimi Muhammed Burak Turan işe giriş raporu almak için gelen vatandaşa, rapor almak için gerekli prosedürü anlattı. Ancak hasta ikna olmadı. Önce psikolojik sorunları olduğunu söyledi ve rapor talebinde ısrarcı oldu, sonra da Dr. Turan'ın bilgisayarını kırmaya çalıştı. Muhammed Burak Turan, hastayı sakinleştirmeye çalışırken bir anda tokatların hedefi oldu ve tartaklandı. Hasta bununla da yetinmeyip doktora bıçak çekti. Meslektaşları ve aile sağlığı çalışanlarının araya girmesiyle saldırgan engellendi. Olay yerine gelen polisler saldırganı göz altına aldı.

gursel-ozer

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Gürsel Özer, saldırıyı kınadı. Bir ay önce de Sakarya'da Dr. Fikret Öztürk'ün benzeri bir saldırı sonucu bıçakla yaralandığını hatırlatan Gürsel Özer, yaptığı yazılı açıklamada: “Meslektaşımız Dr. Muhammed Burak Turan'a geçmiş olsun diyor ve saldırıyı kınıyorum. Ama biliyorum ki kınamak yetmez. Defalarca kınadık, suç duyurularında bulunduk, bakanlığımıza seslendik. Ancak hala gerekli olan yapılmadı. Bu şiddeti durdurmanın en etkin yolu bir an önce ‘Sağlıkta Şiddet Yasası'nı çıkarmaktır. Çeşitli usulsüz isteklerle hekim arkadaşlarımıza başvuruda bulunan, istekleri yapılmayınca da böylesine saldırganlaşan ve ‘psikolojik rahatsızlığı var' bahanesiyle serbest bırakılan kişiler oldukça, ben ve meslektaşlarım kendimizi hiç bir zaman güvende hissetmeyeceğiz. Bizim güvende hissetmemiz için, caydırıcı cezalar içeren yasaya ihtiyacımız var. Üzülürek söylüyorum ki, meslektaşlarımız art arda saldırıya uğrarken, yasa tasarısı henüz Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'na dahi gelmemiş. Sağlık Bakanlığı’na, milletvekillerimize sesleniyorum. 2014-2015 yılında 20 bin 156 sağlık çalışanı saldırıya uğradı. Sağlıkta Şiddet Yasası'nı çıkarmak için daha kaç hekimin, hemşirenin, sağlık çalışanının saldırıya uğramasını bekleyeceksiniz?”

Yayınlanma Tarihi:15:16,