Sözcü Plus Giriş

Kanserin tedavisi mümkün mü?

Sevilen oyuncu Tarık Akan'ın ölümü ile birlikte tekrar gündeme gelen akciğer kanseri ve tedavisi ile ilgili Onkolog Dr. Yavuz Dizdar, önemli bilgiler verdi. Küba'da geliştirilen aşı hakkında konuşan Dizdar, akciğer kanseri tedavisinin neden zor olduğunu anlattı.

17:44 -
Kanserin tedavisi mümkün mü?

Bir yıldan fazla bir süredir akciğer kanseri tedavisi gören ünlü oyuncu Tarık Akan, hastalığına yenilerek aramızdan ayrıldı. Tarık Akan’ın hayranlarını yasa boğan ölümüyle beraber tekrar gündeme gelen akciğer kanseri ile ilgili olarak tedavisinin bulunup bulunmadığı hala kafa karıştıran bir konu. İlaç şirketlerini bilim adamlarının çalışmalarını engelliyor mu, Küba’da kanserin aşısı bulundu mu, kansere karşı hangi önlemler alınmalı? Bu soruların cevaplarını Dr. Yavuz Dizdar cevapladı.

ÜNİVERSİTELERE ÇOK İŞ DÜŞÜYOR

Habertürk’ün Gün Ortası programında Balçiçek İlter’in sorularını cevaplayan Dr. Yavuz Dizdar, akciğer kanseri ve tedavisi ile ilgili önemli bilgiler verdi. Dizdar, açıklamalarında kanser tedavisi ile ilgili üniversitelere çok iş düştüğünü belirtirken, ilaç şirketlerinin tedavi ile ilgili bir misyonunun olmadığını belirtti. İlaç şirketlerinin kanserin tedavisi ya da engellemesi konusunda çalışma yapmadıklarını belirten Dizdar, bu konuda görevin üniversite camiasına düştüğünü söyledi. Bu noktada ilaç şirketlerini suçlamadığını söyleyen Dizdar, doktorların üzerine düşeni yapmadığını belirtti.

KÜBA KANSERE ÇARE BULDU MU?

“Küba’da geliştirilen kanser aşısı için ne düşünüyorsunuz?” sorusuna karşın Dr. Yavuz Dizdar şu cevabı verdi:
“Bu aşı konusu en az 2 yıldır gündemde olan bir konu. İnsanlar bir şekilde bir umut istiyorlar. Ama mevcut eldeki veriler bir şey söylemiyor. Küba haberi okuduğumuzda, bu aşının etkili olduğunu gösteren bir veri yok. Bunu şuna dayanarak söylüyorum; bu ekip 5 yıl önce bizim enstitüyü ziyaret etmek istedi. Biz de kabul dedik. Bu ekip “Sağlık Bakanlığı ile görüşme yapmaya geldik sizi de görmek istiyoruz” dedi. Kabul ettik. Sonuç olarak bize 10 saniyelik bir videoda, bir hücrenin bir şeyi nasıl ortadan kaldırdığı ile ilgili. Yeni bir şey değildi. Bakanlığa yeni bir tedavi yönteminden, aşıdan bahsedeceklerini söylediler, böyle bir başvuruları vardı. Ancak bize bilimsel anlamda bir veri sunamadılar. Bu görüşmeden hiçbir sonuç çıkmadı. Neden geldiklerini anlamadık.

Son iki yılda yine böyle Küba’da böyle bir aşının geliştirildiği haberleri çıktı. Ancak yeni veriler içermeyen haberler bunlar. ”

“KANSER, ÜMİT ÜZERİNE OYNANAN BİR OYUNDUR”

Bugün Tarık Akan’ın vefatı sebebiyle bir kez daha bu konular gündeme geldi. ‘Amerikalılar kanser tedavisinin bulunmasına engel mi oluyor’ tartışmaları için ise Dizdar, “Hayır kimsenin kimseye engel olduğunu düşünmüyorum” yanıtını verdi. Ancak bu konunun bir turizm ve sağlık ticaretine dönüştüğünü belirten Dizdar, bu işin içinde büyük miktarda paraların olduğunu belirtti. Dizdar, “Kanser ümit üzerine oynanan bir oyundur. Akciğer kanseri ise bunun en uç noktasıdır” dedi.

Akciğer kanseri ile ilgili olarak “bildiğini okuyan bir kanser türü” diyen Dizdar, “Kanserin mantığını çok fazla anlayamadığımız için müdahale edemiyoruz. Hastaların çoğu ileri yaşta olduğu için, o yaşta bir operasyonu kaldıramayacağı için tedavide zorlanıyoruz” diye belirtti.

Sigaranın akciğer kanserinin baş nedeni olduğunu belirten Dizdar, bunun dışında kanser tedavisi için çok fazla bir ilerleme kaydedilmediğini açıkladı.

Akciğer kanseri için 14 aylık bir sürenin normal olduğunu belirten Dizdar, Tarık Akan’ın bu süre içerisinde vefat etmesinin olağan olduğunu belirtti.

Peki kanserli hastayı ilaçlar mı öldürüyor? Bu soruyu Dizdar, şöyle cevapladı:

İlaç şirketleri kanserin tedavisi için uğraşmıyorlar mı ve kansere karşı alınabilecek önlemler neler? sorularına ise Dizdar şunları söyledi:

 

Son güncelleme: 17:51 19.09.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more