Sözcü Plus Giriş

Kansızlığın nedeni midedeki mikrop olabilir

Mide ve bağırsak hastalıklarının en önemli nedeni ‘Helicobacter Pylori’dir. Bu bakterinin birçok hastalıkla ilişkisi var.

Güncellenme: 10:03, 21/02/2016
Kansızlığın nedeni midedeki mikrop olabilir

Helicobacter Pylori, tüm dünya ölçeğinde en sık görülen kronik enfeksiyon hastalığıdır ve mide-bağırsak hastalıklarının en önemli etkenidir. Özellikle sosyo-ekonomik ve hijyen şartları kötü olan ülkelerde nüfusun yüzde 80-90 kadarı bu bakteri ile enfekte olmuş durumdadır. Helicobacter Pylori, ayrıca dünyada gastritin en sık nedenidir. Kronik aktif gastrit, mide ve onikiparmak barsağı ülseri, mide kanseri ve bağırsak kökenli lenfoma türlerinin de ana nedenidir. Dünya Sağlık Örgütü Helicobacter Pylori'yi mide için birinci derece karsinojen olarak kabul etmiştir. Zira MALT lenfoma hastalığı için önemli bir etkendir ve Helicobacter Pylori tedavisiyle lenfoma hızla gerileyebilir. Helicobacter Pylori mide-bağırsak hastalıkları dışında pek çok diğer organ hastalıkları ile de ilişkilendirilmektedir.

HANGİ BELİRTİLERE YOL AÇAR?

Helicobacter Pylori enfeksiyonunun özelliği, mideyi döşeyen asitten zengin mukoza tabakası içinde yaşamasını sağlayan koruyucu ve güçlü bir hücre zarına sahip olmasıdır. Mikrobun insandan insana geçişi mümkündür. Eksik hijyen koşulları, ortak çatal, kaşık, tabak kullanımı gibi nedenler bulaşmayı kolaylaştırmaktadır.

Bu bakteri asit salgısını arttırmakta, ayrıca midenin iç yüzeyini döşeyen mukoza tabakasına zarar veren toksinler salgılamaktadır. Helicobacter Pyilori enfeksiyonu hiçbir belirti vermeden de sürebilir. Bazı hastalarda hafif ekşime, yanma, gaz, şişkinlik şikâyetlerine neden olurken bazılarında çok şiddetli mide ağrılarına, yemek borusuna kadar çıkan yanmalara yol açabilir. Ağrının şiddeti oluşturduğu lezyonun gastrit mi, ülser mi olduğuyla da ilişkilidir.

Cilt hastalıklarına yol açabilir

Kesin bulgular olmamakla birlikte bu mikrobun; kalp-damar hastalıkları, karaciğer ve safra yolları hastalıkları, cilt hastalıkları, bazı kan hastalıkları, migren ve bazı romatizmal hastalıklarla ilişkili olduğu ifade edilmektedir. Kronik ürtiker (kurdeşen) kaşıntılı, deriden kabarık, kırmızı ve çabuk kaybolan deri döküntüleri ile seyreder. Kronik ürtikerle Helicobacter Pylori arasında anlamlı bir ilişki olduğu ve tedaviyle ürtikerin düzelebileceği bilinmektedir. Araştırmalar, enfeksiyon nedeniyle mide-bağırsak duvarında artan geçirgenliğin besinlerdeki alerjen maddelerin vücuda kolayca sızmasına neden olduğunu, bağışıklık sisteminin uyarılıp, ürtikerin ortaya çıktığını gösteriyor.
Sirozu olanları nasıl etkiler?
Helicobacter Pylori'nin çocuklarda demir eksikliği anemisine yol açabileceği, çocuğun büyüme ve gelişme hızını yavaşlatabileceği bildirilmektedir. Kronik İTP olarak bilinen kandaki trombosit sayısının azaldığı hastalıkta Helicobacter Pylori tedavisiyle trombositlerde yükselme kaydedildiği bilinmektedir. Bu mikrop nedeni bilinmeyen kansızlığa neden olabilir. Safra kesesinin kronik iltihaplanmasında safrada Helicobacter Pylori türlerinin saptanması, safra yollarının nedeni bilinmeyen bazı hastalıklarında bu mikrobun etken olabileceğini düşündürmektedir. Siroz vakalarında Helicobacter Pylori
enfeksiyonu hastanın sık sık komaya girmesine neden olabiliyor.

Romatizmanın gizli nedeni

Sistemik lupus ve sjögren gibi hastalıklarla Helicobacter Pylori'nin ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Tedavisiyle bu romatizmal hastalıklarda düzelme olduğu birkaç vaka ile kayda geçirilmiştir. Bu mikrobun koroner kalp-damar hastalıklarına yol açabileceği düşünülmektedir. Tedavisiyle kalp hastalığı riskinin  azaldığı belirtiliyor.