Kilo vermeyi engelleyen 4 neden

Kulaktan dolma bilgilere kanmayın. Kilo vermek için ekmeği tamamen beslenmeden çıkartmak ya da kahvaltı etmemek gibi hataların sağlığı tehdit ettiğini belirten uzmanlar, yanlış diyetlerin psikolojik olarak da yıprattığını belirtiyor. İşte doğru diyetin sırları...

Kilo vermeyi engelleyen 4 neden

Diyet yapmak demek, az yiyip, uzun süre aç kalıp, hiç ekmek yemeden yaşamak değildir. Bu konuda birçok hatanın yapıldığını belirten Acıbadem Eskişehir Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Yeşim Özcan, sağlıklı kilo vermenin yollarını anlattı.

Kilo vermek isteyen pek çok kişi, bilinçsiz ve yetersiz beslenme ile amacına bir türlü ulaşamıyor. Kimileri aynı kiloda sabit kalırken; kimileri üzerine bir de kilo alıyor. Kulaktan dolma bilgilerle diyet yapmak aynı zamanda sağlığı da tehlikeye atıyor.

KAHVALTI ETMEMEK

Güne erken başlayarak önce metabolizmanın uyandırılması gerektiğini söyleyen Dyt. Özcan, “Hızlı bir metabolizma için günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı atlamayın. Bazı zamanlar iştahsızlık, geç uyanma veya vakit bulamama gibi durumlar kahvaltı etmemek için bahane olabiliyor. Ancak her gün zeytin, peynir, yumurtadan oluşan bir kahvaltı yerine kahvaltılık gevrek ve süt yeterli görülüyor. Kahvaltıda tüketilen sebzelerin bağırsak sağlığı ve vücudun lif ihtiyacı için önemli olduğunun da unutulmaması gerekiyor” diyor.

UZUN SÜRE AÇ KALMAK

Diyet yaparken kesinlikle aç kalmamak gerekiyor. Aç kalındığında vücut su kaybediyor, kaslar küçülüyor ama asıl kaybolması gereken yağlar yerli yerinde duruyor. Bu şekilde metabolizma hızının düştüğünü söyleyen Dyt. Yeşim Özcan, zamanla vücudun bu duruma tepki vermeye başlayarak halsizlik, baş ağrısı, sinirlilik, tansiyon düşüklüğü, kabızlık, cilt kuruluğu gibi sorunlara yol açtığını ifade ediyor. Bu nedenle çok kısa sürede hızlı sonuçlar veren şok diyetlerden, zayıflama ilaçlarından, kulaktan dolma bilgilerden uzak durmak ve sağlıklı şekilde zayıflamak için diyetisyenlerin tercih edilmesi önem taşıyor.

ARA ÖĞÜNLERİ ATLAMAK

Kilonun kontrol edilmesine en çok destek veren faktörler arasında ara öğünler ilk sırada yer alıyor. Günlük beslenmenin 3 ana ve 3 ara olmak üzere toplamda 6 öğün olması gerekiyor. Bu şekilde kan şekeri de dengede kalarak ani acıkmaların önüne geçiliyor. Sabah yapılan tek öğünden sonra gün boyu bir şey yemeyip akşam tek bir öğünde fazla yemek yemek, metabolizma hızını düşürerek kilo vermeyi zorlaştırıyor. Ara öğünlerle metabolizma hızını artırarak daha kolay kilo verilebileceğini belirten Dyt. Yeşim Özcan, kolayca tüketilebilecek sağlıklı ara öğünler için; 3 kuru kayısı ile 2 ceviz,1 bardak light süt ile 2 galeta, 1 dilim tam buğday ekmek ile 1 dilim az yağlı peynir, 1 dilim light kaşar ve kepekli tost, 1 kutu light meyveli yoğurt ile 5 fındık örneklerini veriyor.

EKMEĞİ TAMAMEN BIRAKMAK

Diyet yapan kişilerde sık rastlanan hatalardan biri de kilo verebilmek için ekmeği tamamen kesmek oluyor. Ekmeğin kilo verilmesine yardım ettiğini belirten Dyt. Yeşim Özcan, asıl dikkat edilmesi gereken noktanın tüketim miktarı olduğuna dikkat çekerek şunları söylüyor:
“Sadece diyet yapanların değil sağlıklı beslenmek isteyen herkesin beyaz ekmek yerine tam buğday, çavdar, tahıllı veya yulaflı ekmek yemesi gerekiyor. Çünkü bu ekmekler içerdiği yüksek lif oranı ile tokluk hissi sağlıyor ve kan şekerini dengede tutuyor. Sinir sistemini koruyan B vitaminlerinden de zengin olan ekmeğin, günlük beslenmede mutlaka yer alması gerekiyor.”

Loading...