Sözcü Plus Giriş

Kolesterol nasıl dengelenir?

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ayşegül Zor, "iyi kolesterol nasıl yükseltilir ve kötü kolesterol nasıl düşürülür?" sorularını cevapladı.

09:11 -
Kolesterol nasıl dengelenir?

Günümüzde kolesterol özellikle yetişkinlerde yaygın görülen bir sorun. Ancak beslenme alışkanlıklarında yapılabilecek küçük değişiklikler kolesterol seviyesinin dengelenmesinde önemli etkiler yaratıyor.

Anadolu Sağlık Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ayşegül Zor, beslenme konusunda yapılabilecek değişikliklerle ilgili bilgi verdi.

TOTAL KOLESTEROL ÖNEMLİ DEĞİL

Kolesterol seviyemizi sağlıklı ve doğru beslenerek ve aktivite yaparak düzenleyebiliriz. Total kolesterol miktarı bizim için tam sağlıklı bir veri değildir. Dolayısıyla total kolesterolün iyi ve kötü huylu kolesterol olarak ayrılması gerekir. İyi huylu kolesterolün yüksek, kötünün minimum seviyelerde olmasını isteriz. Çünkü iyi huylu kolesterol, HDL kolesteroldür ve LDL'nin kötü etkilerinden vücudu korur. LDL kolesterolün yüksek olması ise birçok sağlık sorununu beraberinde getirebilir. Bunun için kötü huylu kolesterolümüzü düşürürken iyi huylu olanını yükseltmeye çalışmamız gerekir.

KÖTÜ KOLESTEROL NASIL DÜŞER?

Kolesterolün düşürülmesi için aşağıdaki önerileri hayata geçirin:
*Kolesterol içeren besinleri yüksek oranda tüketmekten kaçınılmalı. Bu besinler;
** Kırmızı et, (Beyaz et
tercih edilmeli)
**Süt ve süt ürünleri, (Light
ürünler tercih edilmeli)
** Sakatatlar
*Doymuş yağ tüketimi
azaltılmalı, doymamış yağ içeren ürünler tüketilmelidir.
*Posalı besinlerin tüketimine dikkat edilmelidir. Tahıllı ürünler, tam buğday ekmeği, çavdar ekmeği, esmer ekmekler, bulgur pilavı, bakliyatlar, mercimek, kuru fasulye ve nohut gibi yiyecekler posalı besinlerdir. Ayrıca meyve ve sebzeler posa içerir. Bu nedenle kabuğuyla yenen meyveleri soymamak gerekir. Posa tüketimi, kolesterolü düşürmesinin yanı sıra şekeri dengeler, kabızlığı önler.
*Yemekler mümkün olduğunca az yağ kullanarak pişirilmeli.
Bu sıvı yağ olsa da az tüketilmelidir çünkü sıvı yağ doğrudan kolesterolü yükseltmeye neden olmasa da fazla tüketimi kilo alımına neden olur.
*Etler görünür yağlardan arındırılmalıdır.
*Omega 3 içeriği yüksek olan balık ve ceviz gibi yiyecekler tüketilmelidir.
*Pişirme tekniklerine dikkat edilmelidir; kızartmadan kesinlikle uzak durulmalı, buharda, fırında
ve ızgarada pişirme teknikleri tercih edilmelidir.

TRİGLİSERİD YÜKSEK İSE…

Total kolesterol en fazla 200, iyi huylu kolesterolün 40-90 arası, kötü huylu kolesterolün de 50-100 arasında olması en idealidir. Trigliseridin de (kan yağları) maksimum 150 olması gerekir. Trigliserid yediğimiz yiyeceklerle birebir ilişkilidir. Kolesterol gibi damarlarınızda dolaşan yağlardan biridir. Kişi yağlı yiyorsa ve alkolü fazla miktarda tüketiyorsa trigliserid büyük olasılıkla yüksek çıkacaktır. Tedavinin ilk basamağı kolesterol seviyesinin durumuna göre diyet ve sağlıklı beslenmedir.

İYİ KOLESTEROL NASIL YÜKSELTİLİR?

İyi huylu kolesterolün yükseltilmesinde fiziksel aktivite ve içiliyorsa sigaranın bırakılması çok önemlidir. Günde ortalama 30-45 dakika fiziksel aktivitede bulunmak (yürüyüş, bisiklet, yüzme gibi) kötü huylu kolesterolün düşmesini sağlarken, iyi huylu kolesterolün artmasına yardımcı olur. Egzersiz için daha çok kardiyovasküler egzersizler önerilmektedir. En ideal egzersizler; yürüyüş, bisiklet ve yüzmedir. Ayrıca günlük hayatta yapabileceğiniz küçük değişiklikler de kolesterol seviyenizin dengelenmesine büyük katkı sağlar; merdiven çıkmak, bir yere yürüyerek ya da arabanızı biraz daha uzağa park edip yürümek gibi.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more