Sözcü Plus Giriş

Meme kanserinin 5 belirtisi

Meme kanserinin görülme oranı artıyor ama bilimsel gelişmeler sayesinde kesin tedavi ihtimali de artıyor. Bu noktada erken teşhisin hayat kurtardığını belirten Doç. Dr. Köksal Bilgen, meme kanserinde dikkat edilmesi gereken belirtileri sıraladı.

Güncellenme: 09:10, 30/09/2016
Meme kanserinin 5 belirtisi

1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında meme kanseri ve cerrahisi hakkında bilgi veren Memorial Ataşehir Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü'nden Doç. Dr. Köksal Bilgen, en önemli belirtileri ve tedavi yöntemlerini anlattı.

YAŞ ARTTIKÇA RİSK ARTIYOR

Meme kanserinde en önemli risk faktörleri kadın cinsiyetine sahip olmak ve ileri yaştır. Yaş ilerledikçe meme kanseri riski artış göstermektedir. Meme kanseri, 30'lu yaşlarda 2 bin 212 kadında bir görülürken, bu oran 40'lı yaşlarda 233'te bir, 50'li yaşlarda 69'da bir, 60'lı yaşlara geldiğinde ise 38'de bire düşmektedir.

MEME KANSERİNİN BELİRTİLERİ

• Kaybolmayan kitle, şişlik
• Meme başının içeri çökmesi, akıntı
• Meme cildinde çekinti, portakal kabuğu görünümü, kızarıklık
• Memenin şeklinde değişiklik, asimetri varlığı
• Meme başında kabuklanma, soyulma

İLGİLİ HABERMeme kanserine karşı kalkan etkisi olan besinlerMeme kanserine karşı kalkan etkisi olan besinler

ADET DÖNEMİNİZ UZUN SÜRÜYORSA…

Meme kanserlerinin yüzde 5-10’u anne ve babadan kalıtsal olarak geçen bozuk genlerden kaynaklanmaktadır. Mutasyon adı verilen bu değişiklikler, en sık meme kanseriyle ilişkili BRCA1 ve BRCA2 genlerinde olmaktadır. Bozuk genler dışında aile öyküsü, hiç doğum yapmamış ya da ileri yaşta doğum yapmış olmak, uzun süreli doğum kontrol hapı kullanmak, menopoz sonrası hormon tedavisi almak, fazla kilo ve obezite meme kanseri gelişimine yol açabilen önemli etkenlerdendir. Riski artıran nedenler arasında adet görülen dönemin fazla olması da yer almaktadır. Bu nedenle hamilelik ya da emzirme gibi kadınların adet dönemlerini kesintiye uğratan etmenler risk azaltıcı faktörlerden sayılmaktadır.

DÜZENLİ MUAYENE ÇOK ÖNEMLİ

Tarama mamografisi meme kanseri için risk faktörü ve hiçbir şikayeti olmayan kadınlarda 40 yaşından sonra yılda bir önerilmektedir. Mamografide meme kanseri, elle hissedilir hale gelmeden çok daha küçükken saptanabilir. Düzenli tarama mamografisi yapılanlarda meme kanserinden ölüm oranı % 33 azalmaktadır.

İLGİLİ HABERMeme kanserinden koruyan 8 kırmızı besinMeme kanserinden koruyan 8 kırmızı besin

NE ZAMAN MAMOGRAFİYE BAŞLAMALI?

Çalışmalar, meme kanserinin ağırlıklı olarak 50-60 yaşları arasında ortaya çıktığı gösterse de, Türkiye'de 50 yaş altı genç nüfusta görülme sıklığı giderek fazlalaşmaktadır. Bu nedenle ABD ve Avrupa'da 50 yaş ile başlayan mamografi taramalarına Türkiye'de 40 yaşında başlanmaktadır.

HANGİ DURUMLARDA MEMENİN TAMAMI ALINIYOR?

Tümör, meme büyüklüğünün yüzde 20'sinden fazla değilse, yerine bağlı olarak bir şekilsizlik oluşmayacaksa hastanın memesinin tamamı alınmamaktadır. Çünkü yapılan araştırmalar memenin tamamının alınması ile kitlenin alınması arasında tedavi sonuçları açısından bir fark olmadığını göstermektedir. Meme koruyucu cerrahi ile sadece kanser kitlesi çıkarılmakta böylece hasta psikolojik olarak da rahat etmektedir. Hastanın durumu ve tümörün evresine göre cerrahi öncesinde kemoterapi ya da meme cerrahisi sonrasında kemoterapi ve radyoterapi uygulanabilmektedir.

İLGİLİ HABERMeme kanserine karşı günde 30 dakika yürüyünMeme kanserine karşı günde 30 dakika yürüyün