Sözcü Plus Giriş

Ödem, vücut içindeki sıvının doku aralarında ve cilt altında birikmesiyle oluşuyor. Ancak birçok nedenle ortaya çıkabilen ödemle savaşmak o kadar da zor değil. Diyetisyen Şeyda Sular, diyet yapanların kabusu olan ödemi engellemenin püf noktalarını anlattı.

ÖDEMİ ENGELLEYEN 10 ÖNERİ

SU TÜKETİMİ: Günde en az kg başına 30 ml su tüketimi ödemin 1 numaralı düşmanıdır. Yaklaşık içeceğiniz 1.5-2 litre su vücudunuzda ödem oluşmasını engelleyecektir.

TUZ TÜKETİMİ: Günlük gereksinimden fazla alınan tuz size ödem olarak dönecektir. Dünya sağlık örgütü birçok hastalığı da tetikleyen tuz tüketimini günlük 5 gramın üstünde tutulmaması gerektiğini bildirmiştir.

MAYDANOZ: Maydanoz güçlü bir idrar söktürücüdür ve ödem problemlerinde sıklıkla kullanılır.Sizde sabah kahvaltınıza yada salatalarınıza ilave edebilir ekstradan bitki çaylarınızada bir tutam ekleyebilirsiniz.

ANANAS: Hem lezzetli hem de ödem atmanızda yardımcı harika bir meyve.İster kendisini tüketin ister probiyotik yoğurdun üstüne dilimleyin ama muhakkak ödem şikayetiniz varsa tüketin.

ananas

KARNONHİDRAT TÜKETİMİ: Aşırı karbonhidrat tüketimi özellikle beyaz un, şekerlemeler ve pirinç gibi glisemik indeksi yüksek olan karbonhidratlar yerine tam buğday,kepek ve yulaf gibi glisemik indeksi düşük karbonhidratlar vücutta oluşan ödemi azaltacaktır.

ALKOL TÜKETİMİ: Günlük aldığınız alkol miktarı ve sıklığı vücuttaki ödemi etkileyen bir unsurdur. Bunu göz önünde bulundurursak tüketim sıklığını ve miktarını olabildiğince azaltarak alkol tüketirken yanında içeceğiniz su ödemi minimuma indirecektir.

FİZİKSEL AKTİVİTE: Düzenli yapılan egzersiz vücuttaki sıvı dengesininde korunmasına ve düzenlenmesine yardımcı olmaktadır.Gün içinde yapıcağınız 30-45 dk tempolu yürüyüş ödem probleminizi azaltacaktır.

KİRAZ SAPI: Günlük hayatımızda çok fazla tükettiğimiz siyah çay ve kahve yerine bitki çaylarına yer vermeniz ödem probleminizi azaltacaktır.Özellikle iyi bir idrar söktürücü ve ödeme iyi gelen kiraz sapını tek başına ya da farklı bitki çaylarıyla karıştırarak tüketebilirsiniz.

muz

MUZ: İçeriğinde yer alan potasyumla ödem atmaya yardımcı olan muza günlük beslenmenizde yer verebilirsiniz.1 adet küçük boy muzu 1 porsiyon meyve yerine tüketebilirsiniz.Kadınlar için günde 2 porsiyon,erkekler için günde 3 porsiyon meyve vitamin ve mineral açısından tüketilmelidir.

NAR: Yüksek lif içeriğiyle bağırsakların çalışmasına yardımcı olan nar aynı zamanda ödem atmaya da yardımcıdır.Şeker içeriğinden dolayı miktarı abartmadan günlük beslenmenizde yer verebilir salatalarınıza az miktarda ekleyerek renklendirebilirsiniz.

ÖDEM ATICI ÇAY TARİFİ

1 tutam mısır püskülü,1 tutam kiraz sapı,1 poşet yeşil çay,3-4 dal maydanoz,1 dilim limon,2 dilim zencefil,1/2 dilim ananası 500 ml suda 5 dk bekletin.Günde 2 fincan tüketerek ödem probleminizi engelleyebilirsiniz.