Sözcü Plus Giriş

Psikoterapist Cem Keçe orgazmı anlattı: Orgazm olmak aldatma ve aldatılma ihtimalini azaltıyor

Sağlıklı bir ilişkinin en büyük temel taşlarından olan cinsel doyumun ve bunun beraberinde orgazmın ne kadar önemli olduğu yapılan araştırmalarla tekrar tekrar kanıtlanıyor. Aynı zamanda aldatma ve aldatılma ihtimalini azalttığı açıklanan orgazm hakkında ayrıntılar...

Güncellenme: 14:11, 10/02/2017
Psikoterapist Cem Keçe orgazmı anlattı: Orgazm olmak aldatma ve aldatılma ihtimalini azaltıyor

Birçok fiziksel ve psikolojik hastalığın ilacı olan orgazm aynı zamanda duygusal ilişkilerin de sarsılmaması için büyük önem taşımakta. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre orgazm, kalp hastalıklarına, tansiyona, strese, depresyona ve daha birçok hastalığa, vücutta yarattığı kimyasal değişimler sebebiyle iyi geliyor…

ORGAZM VE BOŞALMA ARASINDAKİ FARK NE?

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Genel Başkanı Psikoterapist Cem Keçe’nin konuyla ilgili görüşlerini açıkladı. Seksi, “Rahatlamış ve gevşemiş bir halde, sevişmenin ve dokunmanın verdiği hazza odaklanarak haz alıp haz verebilme, ruhu ve bedeni paylaşabilme, ne olursa olsun bir şekilde boşalabilme bilim ve sanatı” olarak tarif eden Keçe, yanlış bilinen bir gerçeğin de altını çizdi: Boşalma ve orgazm aynı şey değil.Keçe, boşalmanın cinsel ilişkinin sonlarına doğru yaşanan ve 10-15 saniye süren kasılmalarla kendini gösteren fiziksel ve bedensel bir rahatlama olduğunu ifade ederken, orgazmı, fiziksel ve psikolojik cinsel uyanlar sonucunda beynin harekete geçmesi ve bazı hormon mekanizmalarının etkisiyle, hem bedensel hem de ruhsal açıdan algılanan ‘geçici şuur bulanıklığı', ‘kontrol kaybı duygusu' ya da ‘zamandan kopuş' olarak tanımladı. Orgazmdaki kasılmaların boşalmaya göre çok daha güçlü olduğunu belirten Keçe, orgazmı ‘daha yoğun ve derin yaşanan' bir boşalma olarak ifade etti.

ORGAZMIN FAYDALARI NELER?

Orgazmın aldatma ve aldatılma ihtimalini düşürdüğüne değinen Keçe, orgazmın hem fiziksel hem de psikolojik birçok yararı olduğuna dikkat çekti. Bu yararların ilkinin beyin sağlığı olduğunu kaydeden Keçe, “Orgazm kan akışını hızlandırarak kanın vücutta dolaşımını artırır. Dolayısıyla beyne giden kan miktarında da artış olur. Bu sayede kanın taşıdığı oksijen, beyin hücrelerine daha fazla miktarda ulaşır” dedi. Beynin kullandığı en önemli yakıtın oksijen olduğunu hatırlatan Keçe, oksijen miktarının fazla olması ile hafıza, anlama ve düşünme gibi bilişsel becerilerde artışın yanı sıra başta stres olmak üzere ruhsal sorunların azalmasında da etkili olduğunu belirtti.

ORGAZM HASTALIKLARI ÖNLÜYOR

Keçe, orgazmla birlikte vücutta salgılanan kimyasalların güçlü bir mikrop savaşçısı olduğuna da dikkat çekti. Orgazmın immünoglobin A gibi, insan vücudunun mikrop kaynaklı hastalıklara karşı mücadelede kullandığı antikorların salgılanmasını sağladığını ifade eden Keçe, bu sayede de vücudun bağışıklık sisteminin güçlendiğini söyledi. Orgazmın aynı zamanda kalp dostu olduğunu belirten Keçe, “Orgazmın azlığı ya da çokluğu kalp krizi riski oluşturan östrojen ve testosteron hormonlarının düzeylerinin dengede tutulmasına yardımcı olarak kalp sağlığına da katkıda bulunur. Orgazmla kan dolaşımının hızlanması, kan basıncının düşmesini sağlayarak, yüksek tansiyonu önler ve böylece felç riskinin azalmasına yardım eder” dedi.

ORGAZM OLANLAR DAHA GENÇ KALIYOR

Orgazmın faydaları bunlarla da bitmiyor. Psikoterapist Cem Keçe, orgazm sırasında salgılanan oksitosin maddesinin ağrıların azalmasına yardımcı olduğunu söyledi. Orgazmın, cilt sağlığı, yaşlanma etkilerini azaltması, cinsel organlardaki bazı sorunları önlemesi, regl dönemini düzenlemesi, uyku düzenini sağlaması, hamile kalmayı kolaylaştırması gibi diğer fiziksel yararlarının yanı sıra psikolojik açıdan da pek çok yararı olduğunu belirten Keçe, “Orgazmla yüksek miktarda salgılanan ve mutluluk hormonu olarak adlandırılan endorfin sayesinde libidoda artış olur. Libidonun yükselmesi, cinsel isteksizlik sorununun giderilmesinde de önemli bir rol oynar. Orgazmın vücut kimyasallarında yaptığı değişim sonucunda stres ve gerginlik azalır, mutluluk, rahatlama ve kendine güven duygusunda artış olur” şeklinde konuştu.

İLGİLİ HABERBu şarkılar orgazmı tetikliyor! İşte orgazmı tetikleyen şarkılarBu şarkılar orgazmı tetikliyor! İşte orgazmı tetikleyen şarkılar

İLGİLİ HABEROrgazm taklidi ilişkilere zarar veriyor!Orgazm taklidi ilişkilere zarar veriyor!
İLGİLİ HABERNörobilimin yeni araştırması açıkladı: Neden orgazm bizi iyi hissettiriyor?Nörobilimin yeni araştırması açıkladı: Neden orgazm bizi iyi hissettiriyor?

Yayınlanma Tarihi:11:16,