Sözcü Plus Giriş

Prof. Dr. Akbaba: Havadaki ısı değişiminde gribal enfeksiyona dikkat

Prof. Dr. Akbaba: Havadaki ısı değişiminde gribal enfeksiyona dikkat

Güncellenme: 10:28, 23/03/2016
Prof. Dr. Akbaba: Havadaki ısı değişiminde gribal enfeksiyona dikkat

ÇUKUROVA Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhsin Akbaba, gribal enfeksiyonların en çok havadaki ısı değişimleri sırasında görüldüğünü belirterek, mevsim geçişlerinde tedbirli olunmasını, bol sıvı ve meyve-sebze tüketilmesini istedi.
Yaz yaklaşırken havadaki ısı değişimleriyle ilgili uyarılarda bulunan Prof. Dr. Muhsin Akbaba, bu süreçte insanlarda kas ağrıları, yorgunluk, konsantrasyon sorunu, gerginlik ve uyku bozuklukları yaşanabileceğini söyledi. Kapalı ortamlar solunum yolu enfeksiyonlarına davetiye çıkarabileceğini belirten Prof.Dr. Akbaba, şunları söyledi:
"Bu süreçlerde havaya uygun kıyafet tercih edilmeli, kapalı alanlardan uzaklaşılmalı" dedi. Mevsim geçişlerinde gribal enfeksiyonların görülme sıklığının arttığını belirten Akbaba, "Gribal enfeksiyonlar çocuklar ve yaşlılarda daha ağır seyredebilir. Hastalık süresince istirahat edilmesi, bol sıvı alınması, ağrı kesici-ateş düşürücü, solunum yolu salgılarını azaltıcı ilaçlar kullanılması rahatlatacaktır. Ayrıca C vitamin yönüyle zengin besinlerin tüketimi enfeksiyona karşı vücudu doğal olarak korumaktadır."

DHA