Sözcü Plus Giriş

Prof Dr. Ertaş: Uyurken nefes darlığı çekenler, tedavide geç kalmasın

Prof Dr. Ertaş: Uyurken nefes darlığı çekenler, tedavide geç kalmasın

Güncellenme: 11:52, 26/03/2016
Prof Dr. Ertaş: Uyurken nefes darlığı çekenler, tedavide geç kalmasın

ATATÜRK Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ümit Ertaş, uykuda sıkça boğulma hissiyle uyananları uyardı. Prof.Dr. Ümit Ertaş, uyku apne sendromu sorunu ile karşı karşıya olanların tedavide geç kalmamasını istedi.
Uyku apne sendromunun, uyku sırasında soluk almanın 20 saniyelik bir süre ile kesintiye uğraması olduğuna dikkati çeken Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ümit Ertaş, kişinin bu sürecin sonucunda boğulma telaşı ile uykudan uyanma epizotları ile geçen bir süreç olduğunu belirtti. Oldukça sinsi ve tehlikeli bir durum olan uyku apne sendromunun genellikle alt çenenin geride olması, üst çene darlıkları, şişmanlık, alerjik durumlar gibi sebeplerden meydana geldiğini aktaran Prof.Dr. Ertaş, şunları söyledi:
"Uyku apne sendromu olan hastalar derin rem uykusuna geçemezler ve bunlar gece uykuda bazen sayısı 50-60'lara vuran nefes kesilmesiyle kaşılaşa bilirler. Diş hekimliği açısında bunun fevkalede önemi bulunmaktadır. Çünkü hem hastalığın sebebi hem de tedavisinde diş hekimleri, çene cerrahları, ortodontistler vardır. Uyku apne sendromunun ağır bir hastalıktır. Bu sinsi hastalık olan kişilerde ani felçler, inmeler, yüksek tansiyon, pulmoner tansiyon, kalp yetmezliği, kalp krizleri, impotans gibi çok sayıda hastalık ortaya çıkabilir yani bu hastalığın sebebi olabilir. Uyku apne sendromu horlama demek değildir. Uyku apne sendromu olan kişilerde horlama görülebilir fakat horlama uyku apne sendromu değildir. Yorgunluktan, horlama, allerjik durumlardan olabilir. Cerrahi müdehalelerden sonra ödem olmasından dolayı da olabilir. Diş hekimliği açısından önemi şudur: Özellikle alt çenenin geri olduğu kişilerde uyku apne sendromu daha rahat görülür. Üst çene darlığı olan kişilerde uyku apne sendromu görülebilir. Bu yönüyle alt çenesi geride olan kişilerde özellikle çocuklarda ilerde belli bir yaştan sonra uyku apne sendromu görülmesi için bu çocuklara ortodontik ve çene cerrahisi müdehalelerin yapılması gerektirir. Ayrıca uyku apne sendromu olan kişilerde alt çene geriliği var veya yok bunlarda tedavinin bir aşamasıda yine diş hekimleri tarafından yapılmaktadır. Ortodontik aparayler yapılarak uyku apne sendromlu kişilerde gece yatarken bu aygıtları ağızlarına takıyorlar ve bu aygıt çeneleri öne alıp arkadaki hava alma pasajını rahatlatıyor ve bu aygıt ağızın açık kalmasına da yol açarak hastaların gece oksijensiz kalmalarının önüne geçmektedir." 

 

DHA