Şeker ve kanserin ilişkisi araştırıldı

Kanser ve şeker ilişkisi üzerine bir araştırma yapıldı.

Şeker ve kanserin ilişkisi araştırıldı

Texas Üniversitesi Anderson Kanser Merkezi uzmanları kanser ve şeker ilişkisi üzerine bir araştırma gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen araştırma, Batı tarzı diyetin birçok kanser türü için ana risk faktörü olduğunu ortaya koydu. Araştırma, genetik olarak kansere yatkınlığı olan farelere insanların tükettiklerine uygun miktarlarda şeker verilerek yapıldı.

Fareler basit şeker içermeyen nişasta içeren diyet ve 3 farklı dozda şeker içeren dört farklı beslenmeyi içeren deney gruplarına ayrıldı. Bu fareler 6 aylık olduklarında, nişasta içeren diyet ile beslenen farelerde akciğerde ortalama 6,6 kanser nodülü saptanırken, kg başına 250 gram şeker alan farelerde ise ortalama 16,7 akciğer nodülü geliştiği ortaya çıktı.

Şeker verilen farelerde tümör büyümesi ve metastaz gelişmesinin 12-LOX enziminin artmasına bağlı olduğu saptandı. 6 ay sonunda nişasta ile beslenen farelerin yüzde 30' unda, şeker ile beslenen farelerin ise yüzde 50-58' inde ölçülebilir boyutta kanser kitlesi olduğu saptandı. Yani aynı sürede şeker ile beslenenlerde daha fazla oranda büyük tümör gelişti.

“ŞEKERİN FAZLASI ZARAR”

Araştırmanın uzmanlarından Texas MD Anderson Kanser Merkezi integratif tıp uzmanı Prof. Lorenzo Cohen, “Kanserli hastaların çoğu esas (primer) tümörden değil, metastazlardan dolayı ölüyor” dedi. Cohen, “Şeker oksijene benzetilebilir, yaşamak için elzemdir ama fazlası da zararlıdır. Vücudun şekere ihtiyacı var, şeker enerji kaynağıdır ve onsuz yaşamamız mümkün değildir. Kaynağından alınan şekeri rafine ediyoruz ve onu anormal miktarlarda kullanıyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Loading...