Yaşlanmaya karşı savaşan besinler

Cilde en faydalı üç vitamini sıralayan Dr. Ata Nejat Ertek, bu vitaminleri içeren besinleri sıraladı. İşte adeta yıllara karşı savaşınızda yardımcı olacak vitaminler ve besinler... 

Yaşlanmaya karşı savaşan besinler

Sağlık açısından faydalıysa cildinize de mutlaka iyi geliyordur. Cilt için lifli gıdalara yönelmenin faydalı olduğunu belirten Dermatec Polikliniği Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, yaşlanma karşıtı besinleri sıraladı.

A, E VE C VİTAMİNİ CİLDİN ZIRHI

Sağlıksız ve kötü beslenme tüm vücudu olumsuz etkilediği gibi cildinde hızlı yaşlanmasına neden olur. Tek yönlü beslenme çok yanlış, ihtiyacınız olan tüm vitaminleri yeteri kadar almalısınız. Bu nedenle dengeli ve sağlıklı beslenmenizde fayda var. Sofranızda lifli gıdaların ağırlıklı olmasına özen gösterin. Şekeri ve tuzu mutlaka azaltın. Sık sık sebze ve meyve tüketin. A, E ve C vitaminlerini sıklıkla tercih edin.

E VİTAMİNİ İÇEREN BESİNLER

E vitamini yaşlanmaya karşı en etkili vitaminlerden biridir. Hücre yenileyicidir ve hücrelerin daha uzun yaşamasını sağlar. Ayrıca vücuttaki oksijenin en iyi şekilde kullanılmasını sağlar. E vitamini; ceviz, fındık-fıstık, tohumlar, soya, et, balık, yeşil yapraklı sebzelerden ıspanak, kuşkonmaz, elma, yumurta ve tahıllarda mevcuttur.

C VİTAMİNİ İÇEREN BESİNLER

C vitamini de yaşlanmaya karşı savaş açar ve kırışıklıkların oluşmasını azaltır. En çok yeşil biber, turunçgiller, çilek, domates, kivi ve maydanozda bulunur.

Yine patates, mantar, yumurta, ayçekirdeği, balık, sarımsak ve ette bulunan selenyum da hücreleri korur ve güçlü bir antioksidandır.

CİLT TİPİNİZE UYGUN NEMLENDİRİCİYİ UNUTMAYIN

Yaşlanma ise 25-30 yaş arasında başlar. Bu nedenle beslenmenize dikkat etmeniz dışında bu yaşlardan itibaren cilt tipinize uygun bir nemlendirici seçmenizde ve kullanmanızda yarar var.

Loading...