Yoga kursundan mahkemeye: Pestilimi çıkardı

Yoga kursuna katılan Esra S. isimli kursiyer, yapılan hareketlerin kendisinde hayati risk taşıyan sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olduğunu iddia ederek mahkemeye baş vurdu. ‘Yogacı pestilimi çıkardı’ deyip suç duyurusunda bulunan Esra S., şüpheli Erdal Zorba hakkında, “Görevi kötüye kullanma” ve “Kasten yaralama” suçlarından dava açılarak hapisle cezalandırılmasını istedi.

Yoga kursundan mahkemeye: Pestilimi çıkardı

Türkiye Herkes İçin Spor Federasyon Başkanı Erdal Zorba hakkında ‘Görevi kötüye kullanma ve kasten yaralama’ suçundan dava açıldı. Davayı açan yoga antrenör yarışma kursiyeri Esra S., eğitimlerin bel, kasık, kalça ve bacaklarında zorlayıcı hareketler, nedeniyle sağlığının bozulduğunu iddia etti. Savcılığa şikâyette bulunan kursiyerin dilekçesinde “Sol ve sağ kasık bölgelerde ve bağırsakta hayati risk taşıyan bulgulara rastlandı” ifadeleri yer aldı.

Vatan’dan Tolga Atar’ın haberine göre yoga branşı 1. kademe yardımcısı antrenör yarışma kursuna katılan Esra S. kursta verilen uygulamalı dersler sırasında vücudunun çeşitli organlarını zorlayan hareketler yüzünden rahatsızlandığını ileri sürdü. Gittiği hastanede, hayati risk taşıyan rahatsızlığının olduğunu öğrendiğini söyledi. Esra S. Türkiye Herkes İçin Spor Federasyon Başkanı Erdal Zorba hakkında yaptığı suç duyurusunda şu iddialarda bulundu;

“10 DAKİKADAN FAZLA AYAKTA KALAMIYORUM”

Eğitimler sırasında omurgayı, bel ve kasık bölgelerinde kalça bacak eklemlerini aşırı zorlayan hatalı ve riskli eğitim programına da uygun olmayan hareketler yaptırıldı. Hareketleri uygulamaya çalıştığı sırada omurga, sırt, kalça, bölgeleri ile bacak ve kollarına zorlayıcı şekilde bastırılarak ve çekiştirilerek vücuduma müdahale edildi. Özellikle bir uygulama sırasında eğitimi veren eğitmen daha fazla öne eğilmemi sağlamak için aniden sertçe ve hızla sırtına bastırdı. Kasık bölgesine ani bir sancı saplandı. Dayanılmaz sancının geçmesi için sırt üstü yatıp bölgeyi gevşetmeye çalışsam da sancı geçmedi, rahatsızlığı kalıcı bir ağrı şeklinde devam etti. Sonrasında kurs boyunca ardı ardına el üstü baş üstü duruşlar bacak açma duruşları duvara takla ile zıplayarak el üstünde baş aşağı pozisyonunda kalınan duruşlar yaptırılmaya devam etti. Ağrılarımın acısı ve bölgedeki batmalar giderek arttı. Ağrılar ve rahatsızlıklarım geçmediği gibi 10 dakikadan fazla ayakta durmayacak kadar arttı. Çalışma hayatımı ileri düzeyde etkileyecek ve engelleyecek bir hal almaya başladı. Kramptır geçer dedi. Muayenesi ve yapılan tetkikler sonucunda, sol ve sağ kasık bölgelerde ve bağırsakta hayati risk taşıyan bulgulara rastlandı. Acilen ameliyat olmam söylendi.”

Esra S. dilekçesinde, şüpheli Erdal Zorba hakkında, “Görevi kötüye kullanma” ve “Kasten yaralama” suçlarından dava açılarak hapisle cezalandırılmasını istedi.

Loading...