30 Ekim’de akllı telefon saatlerine dikkat!

30 Ekim Pazar günü saat kaç diye şaşırarak ikileme düşebilirsiniz. Bu sene yapılan değişiklikle saatlerin geri alınmayacağının açıklanması akıllı telefonlar ve diğer otomatik saat ayarı yapan cihazlar için sorun çıkartacak gibi görünüyor.

30 Ekim’de akllı telefon saatlerine dikkat!

Geçtiğimiz aylarda saatlerin artık geri alınmayacağı Resmi Gazete’de yayınlanmış ve yürürlüğe girmişti. Normalde bu pazar yani 30 Ekim günü geri alınacak olan saatler artık geri alınmayacak, fakat bu farklı sorunları da beraberinde getirecek. Otomatik olarak saatlerini güncelleyen teknolojik cihazlar saatlerini geri alarak büyük karışıklığa sebep olabilir ama bunu önlemenin de yolları bulunmakta.

AKILLI TELEFONLARIN VE TEKNOLOJİK CİHAZLARIN SAATLERİ ŞAŞABİLİR

İnternete erişimi olan telefon ve bilgisayarlar, her yıl iki kez saatlerin ileri ve geri alındığı gecelerde kendilerini otomatik olarak güncelliyorlardı. Türkiyede sabit zaman dilimi uygulamasının yürülüğe koyulmasıyla birlikte, elektronik cihazlar otomatik saat ayarlaması yaparsa, kullanıcıların saatleri düzeltmesi gerekecek. Teknolojik aletlerin saatlerinin şaşmasını düzetlmenin yolu otomatik saat güncelleme ayarını “manuel” e getirmekten geçiyor. Geçen yıl 1 Kasım seçimleri nedeniyle Türkiye’de kış saati uygulamasına geçiş bir hafta ertelenmişti ve akıllı telefonların saatlerini otomatik olarak ayarlamasıyla birçok sorun ortaya çıkmıştı.

Loading...