Sözcü Plus Giriş
GALERİ 4.5G hakkında bilmedikleriniz 30 Mart 2016 02:50
1 Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından ihale edilen, o günden bu güne kadar heyecanla beklenen 4.5G, 1 Nisan'dan itibaren hayatımıza tamamen giriş yapmış olacak
2 Kamuoyunda 4.5G olarak bilinen IMT-Advanced, yüksek mobil hız ve yüksek data kapasitesi sunacak.
3 htiyaç duyulan bilgi ve dosyalar yüksek hızda paylaşılıp, indirilecek. Dördüncü nesil' olarak adlandırılan bu teknoloji bulut uygulaması da daha verimli kullanılacak.
4 4.5G İLE NE KADAR HIZLI OLUR?
5 Örneklendirmeyle gidilirse; 2GB büyüklüğünde bir video 3G'de 780 saniyede indirilirken, 4.5G teknolojisiyle onda birinden daha kısa bir sürede 54 saniyede indirilecek. Yani 14 kat bir hızdan söz ediliyor.
6 Öte yandan bu durum internet hızı, frekans, baz istasyonu, coğrafi koşullar, kapsama alanı, şebeke yoğunluğu, internet sitesinin durumu ve cihazın durumuna göre değişiklik gösterecek.
7 4.5G'ye nasıl geçilir?
8 3G hızında dakikalar harcayarak indirdiğiniz 90 dakikalık futbol maçını 25 dakika yerine 3,5 dakikada indirebiliyor olacaksınız.
9 Daha hızlı mobil internet ile HD ve hatta 4K gibi daha yüksek kaliteli videoları kolayca izleyebilir ve dilediğiniz her yerde HD kalitesinde TV yayınına mobil cihazınız üzerinden ulaşabileceksiniz.
10 Artık telefonla fotoğraf ve kısa video çekip sosyal medyada paylaşmanın yanı sıra yüksek hızda eşzamanlı canlı yayınlar yapabileceksiniz.
11 NASIL YARARLANILACAK?
12 İşte geldik en önemli konudan birine. İki durum söz konusu. Birincisi hangi cihazlar 4.5G teknolojisine geçecek, ikincisi nasıl geçecek?
13 3 operatör de yardımcı olmak açısından kısa mesajla bilgilendirme yapıyor. Ancak genel olan birkaç kural söz konusu. 4.5G teknolojisi için simkartınızın 4.5G uyumlu olması ve 4.5G destekleyen bir cihaz kullanmanız gerekmektedir.
14
15